pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Rynki czekają na “powiew optymizmu” z Argentyny

Rynki czekają na “powiew optymizmu” z Argentyny

30 lis 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Zapędy Fed nieco przyhamowane

Wczorajsze zapiski z ostatniego posiedzenia Fed dały jasno do zrozumienia, że decydenci w sprawie polityki pieniężnej w USA zaczynają powoli zmieniać ton. Ostatnie wypowiedzi członków Fed, czy też prezesa Powella nie były przypadkowe. Co raz częściej możemy być świadkami ostrożniejszego tonu w sprawie dalszych podwyżek stóp na rok 2019, bo ta grudniowa to raczej sprawa przesądzona.

Słabość dolara?

Co to może oznaczać dla rynków? Z jednej strony budowanie scenariusza tylko jednej podwyżki stóp w USA w roku 2019 powinno działać na niekorzyść dolara amerykańskiego. Do tego inwestorzy będą dużo bardziej wrażliwi na prezentowane dane makro. Słabsze mogą spowodować wzrost wątpliwości co do nawet jednego ruchu przez Fed w przyszłym roku. Mimo to na ten moment nie można też obstawiać jakiejś dłuższej pauzy jest za to zwyczajnie przedwcześnie.

Czy może niekoniecznie

Absolutnie też nie można zakładać w związku ze zmianą tonu płynącego z Fed osłabienia dolara amerykańskiego. Od pewnego czasu w sytuacjach zagrożenia na świecie waluta ta pełni rolę bezpiecznej przystani. A sytuacji zapalnych jest aż nadto. Zaczynając od kwestii wojny handlowej, dalej rosnącą groźbę wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy, czy też kwestiach budżetu Włoch, kończąc na możliwej eskalacji konfliktu na linii Rosja-Ukraina. Takie wydarzenia mogą blokować odreagowanie na choćby EUR/USD, który ma trudności z przebiciem 1,14.

G-20 może zadziałać in plus

Być może też brakuje katalizatora by taki ruch wzrostowy na głównej parze walutowej świata się odbył. W ten weekend mamy G-20 i jest szansa na ocieplenie relacji USA z Chinami. Już samo odłożenie wprowadzenia wyższych ceł na import z Chin powinno być pozytywną informacją. Po dzisiejszych PMI z Chin widzimy jak ten kraj zaczyna cierpieć na wojnie handlowej. Poziom 50 pkt oddzielający recesję od wzrostu ledwo został utrzymany.

Słabsze dane z Europy

Dzisiejszy dzień był obfity w publikację danych makro ale tak naprawdę zważywszy na brak większych zaskoczeń reakcji na walutach większych nie było. Sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła m/m o 0,3%. Niższe tempo inflacji konsumenckiej odnotowano w strefie euro gdzie wskaźnik wyniósł jedynie 2% przy prognozie 2,1%. r/r. Wyniki jakoś mocno nie dziwią biorąc pod uwagę fakt mocno spadającej cenie ropy naftowej. Wydaje się nawet, że kolejne odczyty mogą być jeszcze niższe.

Flauta na złotym

Jeśli chodzi o krajowa dane to poznaliśmy rewizję PKB za III kwartał i wynik potwierdził wstępne szacunki. Odczyty są naprawdę imponujące r/r to 5,7%. Z kolei inflacja CPI odnotowała znów niższe wartości zamiast oczekiwanych 1,5% wynik wyniósł 1,2% r/r. Perspektywa podwyżek stóp w Polsce oddala się jeszcze bardziej. Mimo to wahania na parach złotowych są dziś symboliczne.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Potknięcie gospodarki USA
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny