pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Rynki czekają na grecki plan reform

Rynki czekają na grecki plan reform

09 lip 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Z środowej publikacji zapisków z posiedzenia FOMC wynika, że gospodarka Stanów Zjednoczonych rozwija się w prawidłowym kierunku. Zważywszy jednak na globalne czynniki ryzyka (możliwość bankructwa Grecji i krach na giełdzie w Chinach) Komitet będzie nadal bardzo ostrożny przy decyzji o ewentualnych podwyżkach stóp procentowych. Również wczoraj przemawiał członek Fed z San Francisco John Williams, według którego podwyżki stóp możemy się spodziewać w grudniu tego roku.

W sprawie Grecji na ten moment nie ma żadnych nowych doniesień. Trwa oczekiwanie na wysłanie ostatecznych propozycji reform, które mają być podstawą podczas niedzielnego szczytu UE. Hellada podała dziś, że zarówno banki, jak i giełda, pozostaną zamknięte do poniedziałku włącznie.

Christine Lagarde, dyrektor zarządzający Międzynarodowym Funduszem Walutowym, po raz kolejny powiedziała, że poza znacznymi reformami i fiskalną konsolidacją konieczna jest redukcja greckiego zadłużenia. Dodała także, że zalecenia MFW sprawdziły się w przypadku kryzysów w Irlandii, Cypru czy  Portugalii.

Główna para walutowa EURUSD jest dziś na niewielkim 0,4% minusie i znajduje się na poziomie 1,1040. Kurs CHFPLN również odnotowuje niewielki około 1-groszowy spadek i wynosi 4,0275.  Dolar i funt notowany jest w okolicach wczorajszego zamknięcia, ich kursy wynoszą odpowiednio: 3,8246 i 5,8801.

W kalendarzu makro o 13:00 Bank Centralny Anglii zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, czyli zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. O 14:30 poznamy dziś wnioski o zasiłek dla bezrobotnych z USA.

Jutro o godz. 17:35 przemawia członek FOMC Eric Rosengren. Znacznie ważniejsza będzie przemowa prezes Fed Janet Yellen zaplanowana na godz. 18:30.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Higher for longer?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Dolar słabnie, nawet do jena!
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacja na tapet cz.2
Dawid Górny