pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Rynki czekają na G-20

Rynki czekają na G-20

13 cze 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Pusto w kalendarzu

Dzisiejszy dzień nie jest zbyt obfitujący w ważne odczyty makro. Rynki nadal dyskontują wczorajsze słabsze odczyty inflacji bazowej z USA. Nic wielkiego nie dzieje się też w temacie wojen handlowej i wydaje się, że status quo utrzyma się do szczytu G-20.

Niższa inflacja co ze stopami w USA

Wzrost cen w USA spowolnił do 2% r/r. Tak naprawdę odczyt ten nie wiele zmienił w kwestii polityki Fed. Rynki od dawna oczekują dość mocnego gołębiego nastawienia i nawet obniżki stóp. Czy to przekonanie jest wskazane tak naprawdę okaże się na przyszłotygodniowym posiedzeniu Fed. Nie wydaje się jednak by pod wpływem tego odczytu władze monetarne miały reagować nerwowo i ciąć stopy już teraz. Niemniej jednak trzymanie długiej pozycji w dolarze jest dość ryzykowne.

Jaki ten frank jest drogi

Dzisiaj miało miejsce też posiedzenie SNB. Powtórzona została utarta mantra o przewartościowaniu franka szwajcarskiego. Czy więc było to nudne posiedzenie? Nie do końca. Choć ustanowienie własnej stopy procentowej zamiast Liboru musiało się wydarzyć skoro brytyjski nadzór zakończy funkcjonowanie tego instrumentu do 2021 roku. Póki co ustalona wartość to -0,75% czyli de facto tyle ile wynosił dotychczas Libor. Zmiana więc raczej organizacyjna i bez wpływu na rynki.

Kontrowersyjny kandydat rusza po fotel szefa

Wczoraj oficjalnie rozpoczęła się kampania Borisa Johnsona o posadę szefa partii konserwatystów. Kandydat ten znany jest ze swojej dość ostrej retoryki i taką też pokazał wczoraj atakując niemal wszystkich zaczynając od May, po partię pracy aż nawet samą UE. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy traktuje jako straszak by renegocjować umowę. Czy to słuszne podejście? Nie bardzo, Wyspiarze nie mają nic tak naprawdę do zaoferowania wychodząc no deal skazują się na duży chaos. Dla funta nic to nie zmienia nadal fundamentalnie powinien pozostawać słaby w obliczu niepewności.

Złotówka nadal mocna

Nadal mocno się trzyma krajowa waluta. EUR/PLN znalazł się blisko dolnego ograniczenia trwającej już dość długo konsolidacji. Szansę na zejście nie są zbyt duże gdyż czeka nas szczyt G-20 na, którym może się wydarzyć wiele, szczególnie jeśli nie dojdzie do spotkania przywódców dwóch mocarstw a więc USA i Chin. Trump zagroził wtedy eskalacją konfliktu handlowego i nałożeniem ceł na cały pozostały import z Chin. Taki negatywny scenariusz może przynieść znów ucieczkę inwestorów od walut rynków wschodzących mimo, że krajowa waluta pozostaja silna w takich sytuacjach.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Rysy na pozytywnym spojrzeniu na złotego
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny