Rynki boją się nowej odsłony wojny handlowej

04 Wrz 2018

Brak apetytu na ryzyko

Obawy o wybuch nowej odsłony wojny handlowej między USA a Chinami skutecznie psują sentyment na rynkach. Indeksy europejskie jak i kontrakty terminowe na amerykańskie akcje notują spore spadki. Łatwo nie mają też waluty krajów wschodzących gdzie widzimy silną presję spadkową.

Decyzja o cłach przesądzona

W czwartek mija termin konsultacji politycznych w USA w kwestii wprowadzenia nowych ceł na chińskie produkty o wartości 200 mld USD. Kwota więc robi wrażenie. Sprawa wydaje się przesądzona i trudno się spodziewać, że nagle Trump zmieni decyzje. Pytanie jakie nurtuje inwestorów to raczej to czy Chiny i tym razem ostro odpowiedzą czy jednak postanowią ulec prezydentowi USA.

Dolar jedynym wygranym

Wygranym tych potyczek dwóch wielkich mocarstw jest bez wątpienia dolar. Kurs EUR/USD ponownie znajduje się znacznie poniżej 1,16. Wygląda więc na to, że do czwartku i samej decyzji o wprowadzeniu ceł kurs głównej pary może zejść do strefy ważnego wsparcia a więc okolic między 1,1515 a 1,1465.

Spore straty złotego

Krajowa waluta również znajduje się na fali spadkowej. Owszem radzi sobie lepiej niż inne waluty EM, ale i tak traci niemal 0,5% do euro i chf. Wyraźnie droższy jest dolar co wynika z ruchów na głównej parze tutaj strata wynosi około 1%.

Presja na złotego może trwać dalej

Wydaje się, że to nie koniec kiepskich dni polskiej waluty. USD/PLN ma jeszcze teoretycznie sporą przestrzeń do wzrostu w okolice nawet maksimum tego roku. 10 groszy to dużo na rynku forex ale jeśli nastąpi eskalacja konfliktu handlowego na linii Waszyngton-Pekin to szybko taki ruch może stać się realny.

Niemal wszystko na nie

Szczególnie, że poza niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi nie pomagają i wewnętrzne sygnały spowolnienia gospodarki. Choćby wczorajszy PMI mocno rozczarował. Do tego rozczarowuje tempo wzrostu inwestycji i dane z rynku pracy. Coraz bardziej więc widać sygnały hamowania polskiej gospodarki. W tym kontekście ważne będzie jutrzejsze posiedzenie RPP bo z pewnością do tego tematu a także wojen handlowych członkowie się skłonią. Neutralne stanowisko nie dobije złotego. Ale jeśli członkowie zaczną przebąkiwać o ewentualnej obniżce stóp w przypadku dalszych oznak spowolnienia to krajowa waluta znajdzie się pod silną presją sprzedających.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Robi się nerwowo

25 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odwrót pod rosyjską banderą

24 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Ryzyka wygrywają, ale PLN dzielnie walczy

21 Sty 2022

Adam Fuchs