Na rynkach świątecznie co nie znaczy, że nudno

30 maja 2016

Świętują Amerykanie i Brytyjczycy, ważne dane z Niemiec i Skandynawii.

W Stanach Zjednoczonych dzisiaj jest obchodzony Dzień Pamięci. Dlatego nie działają giełdy oraz nie są przewidziane na dziś żadne odczyty dotyczące gospodarki. Powoduje to, że jeszcze większy wydźwięk mają piątkowe słowa Janet Yellen. Dla przypomnienia szefowa FED stwierdziła, że podwyżka stóp w nadchodzących miesiącach będzie “właściwa”. I choć nie padło ani słowo o czerwcu rynek powoli się przyzwyczaja, że nastąpi ona jeszcze w obecnym półroczu.

Wielka Brytania również dziś nie handluje ze względu na Majowe Święto Bankowe. Nie wiele jednak to zmienia ponieważ Brytyjczycy skupiają się już tylko na jednym wydarzeniu. Do referendum w sprawie Brexitu pozostał nie cały miesiąc i choć ostatnio zwolenników trwania w UE jest jakby więcej, to niezdecydowanych wciąż jest wystarczająco dużo by przechylić szalę w jedną bądź drugą stronę.

Znacznie więcej dzieje się w pozostałych europejskich gospodarkach. Dzisiaj poznaliśmy ostateczny wzrost PKB we Francji w pierwszym kwartale. Okazał się on nieznacznie wyższy od oczekiwań i wyniósł 0,6% k/k. Słabiej wypadł odczyt dotyczący PKB Szwecji. Kwartalnie urósł on jedynie o 0,5% wobec oczekiwanych 0,7%. Równie rozczarowujące okazały się odczyty z Norwegii, gdzie stopa bezrobocia wzrosła do 4,7%.

Dzisiaj poznaliśmy także odczyty dotyczące inflacji w kilku europejskich krajach. Zarówno w Hiszpanii jak i we Włoszech cały czas panuje deflacja. Na półwyspie Iberyjskim indeks HICP wyniósł -1%. W Italii ceny dla producentów spadły o 4,1% w ciągu roku. Lepiej sytuacja wygląda w Niemczech gdzie inflacja wyniosła 0,1% dla CPI oraz 0,3% dla HICP.

Złoty pozostaje dzisiaj stabilny, nieznacznie tracąc względem euro i franka. Wspólna waluta obecnie kosztuje 4,39 zł czyli grosz więcej niż w piątek. Podobnie zachowuje się szwajcarska waluta, za którą należy zapłacić 3,97 zł. Funt i dolar ze względu na święta pozostają w okolicach piątkowego zamknięcia.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Z deszczu pod rynnę

28 Wrz 2021

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Polityczne rozgrywki w Niemczech

27 Wrz 2021

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Jastrzębie i smoki, czyli historia wzlotów i upadków

24 Wrz 2021

Adam Fuchs