Na rynkach finansowych nie ma czasu na żarty

01 Kwi 2016

Spadki na japońskich parkietach. Liczne odczyty PMI. Złotówka rośnie w siłę. Ważne dane z amerykańskiego rynku pracy.

W nocy poznaliśmy negatywne odczyty indeksów Tankan w Japonii. Są to indeksy mówiące o aktualnych nastrojach panujących wśród przedsiębiorców. Zarówno publikacja dla przemysłu, jak i usług okazały się niższe o 2 punkty od oczekiwań. Również indeks PMI dla przemysłu znajduje się poniżej poziomu 50 pkt. W reakcji na tak słabe dane, główny japoński indeks zaliczył 3,55% spadek.

Dzisiejsze dane z Europy to w przeważającej większości publikacje indeksów PMI dla przemysłu. Jest to indeks opisujący obecną sytuację w gospodarce. Jedynym krajem w Europie, który nie osiągnął wyniku 50 punktów, czyli granicy świadczącej o występującej recesji, jest Francja. Odczyt w tym kraju wyniósł 49,6 pkt. Lepiej od oczekiwań analityków wypadł zbiorczy rezultat dla Strefy Euro. Wyniósł on 51,6 pkt wobec prognozowanych 51,4 pkt. Po tym odczycie europejska waluta w dalszym ciągu umacniała się wobec dolara.

Pozytywnym wynikiem indeksu PMI dla przemysłu może pochwalić się również Polska. Odczyt okazał się o 1,2 pkt wyższy od rynkowych oczekiwań. Polska z wynikiem 53,8 pkt znalazła się w europejskiej czołówce pod względem wysokości odczytu. Zaskakująco dobry odczyt zdecydowanie pomógł złotówce w umacnianiu swojej pozycji. W dniu dzisiejszym nasza waluta zyskuje kolejne 4 grosze do funta, czym testuje okrągły poziom 5,30 zł. Dolar potaniał o 2 grosze względem wczorajszego zamknięcia, a jego cena wynosi 3,70 zł. Stabilnie utrzymuje się poziom ceny euro i franka, których koszt zakupu wynosi odpowiednio 4,23 zł i 3,87 zł.

O 14:30 poznaliśmy najważniejsze dane dzisiejszego dnia. To właśnie dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych są jednym z ważniejszych czynników branych pod uwagę przy kreowaniu polityki monetarnej FED. Stopa bezrobocia wyniosła 5% wobec oczekiwanej 4,9%. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 215 tys., czyli o 10 tys. więcej niż prognozy analityków. Z kolei gorzej od prognoz wypadło zatrudnienie w sektorze prywatnym. Dodatkowo płaca godzinowa w USA rośnie w ujęciu miesięcznym o 10 punktów bazowych szybciej niż przewidywano. Takie ambiwalentne dane z rynku pracy nie wpłynęły znacząco na notowania głównej pary walutowej.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ryzyka wygrywają, ale PLN dzielnie walczy

21 Sty 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Taryfikator inwazji

20 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Rynek już wie

19 Sty 2022

Krzysztof Adamczak