pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Rynek zakłada, że dojdzie do porozumienia

Rynek zakłada, że dojdzie do porozumienia

10 lip 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Helladzie udało się stworzyć nowe propozycje reform i minionej nocy podesłali je do Eurogrupy. Ponadto Grecy chcieliby, aby zaoferowane zmiany zostały zaakceptowane przed oficjalnym szczytem UE zaplanowanym na niedziele. Prezydent Francji Francois Hollande nie krył słów pochwały i powiedział: ‘’Grecy pokazali właśnie determinację, jeśli chodzi o pozostanie w strefie euro, ponieważ program, jaki przedstawili, jest poważny i wiarygodny’’.  Dodał także, że w kwestii negocjacji najbliższe godziny będą decydujące. Szef Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem stwierdził nawet, że do porozumienia może dojść nawet dzisiaj. Pojawiły się także nieoficjalne doniesienia, że problemy zadłużonego kraju mogą zostać ostatecznie rozwiązane w sobotę bez zwoływania niedzielnego szczytu.

Kwestią sporną wydaje się nadal sprawa redukcji długu. Twarde stanowisko Niemiec pozostaje niezmienne, według  Angeli Merkel restrukturyzacja zadłużenia jest nie do zaakceptowania. O godzinie 13:00 rozpocznie się ważna rozmowa pomiędzy przewodniczącym KE Jean-Claudem Junckerem, prezesem EBC Mario Draghim, szefem Eurogrupy Dijsselbloem i dyrektor zarządzającą MFW Christiną Lagarde.

Najnowsze doniesienia zostały przyjęte przez rynek bardzo optymistycznie. Giełdy Francji i Niemiec zyskują ponad 2%. Eurodolar rośnie 1,32% i wynosi 1,1178 czyli najwyżej od dwóch tygodni. Widać także wyraźne umocnienie na naszej walucie. Dolar spada o prawie 2% i wynosi 3,7461 i jest na poziomie z piątku 26 czerwca czyli przed wprowadzeniem przez Grecję kontroli kapitału. Kurs funta spada dziś o ponad 1%, jest najniższy od trzech tygodni i wynosi 5,8055. Frankowi udało się ‘’wylądować’’ poniżej 4zł, na ten moment zapłacimy za niego 3,9976.

W kalendarzu makro poza wspomnianym spotkaniem o godz. 13:00 ważnym wydarzeniem będzie przemówienie prezes Fed Janet Yellen o godz.18:30. Jutro o godz. 16:00 odbędzie się spotkanie ministrów finansów strefy euro. W niedziele o 16:00 mamy szczyt przywódców eurostrefy ws. Grecji a o godz. 18:00 spotkanie liderów UE. W poniedziałek o godz. 20:00 opublikowany zostanie bilans budżetu federalnego z USA.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Polska na podium!
Dawid Górny

Komentarz walutowy

EUR/USD tendencja spadkowa trwa, w tle RPP
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Korekta na „edku” stała się faktem
Krzysztof Pawlak