Jest coraz lepiej

Pomimo wielu zastrzeżeń wysuwanych z wielu stron w kierunku rządzących naszym krajem, przyznać trzeba, że polska gospodarka pod wodzami ministra Morawieckiego znajduje się w bardzo dobrej kondycji. Oczywiście o wszystkim można mówić w pięknych słowach, ale jeżeli nie są poparte twardymi danymi to są to słowa puszczane na wiatr. W tym przypadku jest jednak inaczej, a liczby z najnowszego odczytu rynku pracy w Polsce raczej nie kłamią. Przeciętne wynagrodzenie w polsce brutto wzrosło z 4473,1 zł do 4574,35 w październiku, co daje nam wzrost rzędu 7,4% w skali roku. Jest to dynamika prawie o 1% większa od spodziewanej przez analityków. O ponad 5 tysięcy wzrosło również zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.  Co daje wzrost o 4,4% w ujęciu rocznym. Niestety nawet tak dobre dane z polskiego rynku pracy nie są w stanie jeszcze bardziej poprawić sytuacji złotówki. Zdaje się, że bardzo silny złoty wyczekuje mocniejszych sygnałów z szerokiego rynku.  Tymczasem frank kosztuje 3,61 zł, funt wyceniany jest na 4,73 zł. Dolara zakupimy po 3,59 zł, a wspólną walutę po 4,23 zł.

Piątek raczej spokojny

Kalendarz makroekonomiczny w dniu dzisiejszym raczej nie zachęca do większej aktywności inwestorów. Chociaż w planach było dzisiaj wystąpienie szefa Europejskiego Banku Centralnego na konferencji we Frankfurcie, to tak jak można się było spodziewać, Mario Draghi nie powiedział żadnych kluczowych słów dotyczących polityki pieniężnej w Europie.  Poza tym mieliśmy dziś odczyt inflacji konsumenckiej w Kanadzie. Ta również nie zaskoczyła inwestorów trafiając w oczekiwania. Także wieści z amerykańskiego rynku nieruchomości niewiele wniosły do dzisiejszego handlu. Po południu próżno szukać jakichkolwiek ważnych publikacji. Zatem można stwierdzić, że o ile nie wydarzy się coś nietypowego i nieprzewidywalnego, powoli można zamykać kolejny tydzień na rynkach.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ryzyka wygrywają, ale PLN dzielnie walczy

21 Sty 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Taryfikator inwazji

20 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Rynek już wie

19 Sty 2022

Krzysztof Adamczak