pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Rynek ponownie wierzy w podwyżkę stóp w USA?

Rynek ponownie wierzy w podwyżkę stóp w USA?

08 cze 2015 Autor: Marcin Rogalski

Nowy tydzień na rynku walutowym rozpoczął się stosunkowo spokojnie. Zmienność w dniu dzisiejszym jest niewielka, głównie za sprawą braku istotnych publikacji danych makroekonomicznych. Euro dzisiaj w południe handlowane jest na poziomie 4,15 zł, dolar amerykański 3,73 zł, frank szwajcarski 3,97 zł, natomiast funt brytyjski 5,68 zł.

Piątkowe umocnienie amerykańskiego dolara, które miało miejsce po publikacji dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy, wpłynęły również na osłabienie polskiej waluty. Obecnie widzimy korektę piątkowego impulsu – główna para walutowa (EUR/USD) jest kwotowana na poziomie 1,11 USD.

Na rynku pojawiły się spekulacje czy po tych dobrych w końcu danych z USA (poprzednie kilka publikacji wypadało słabiej od oczekiwań) możemy oczekiwać pierwszej od kilku lat podwyżki stóp procentowych w największej gospodarce świata. Jeżeli faktycznie miałoby do tego dojść to dopiero w ostatnim kwartale tego roku.

Władze Fed podtrzymują, że gospodarka USA jest w świetnej kondycji, a pierwszy kwartał tego roku, to jedynie efekt błędnego odsezonowania i ciężkiej zimy. Po piątkowych wzrostach rentowności na 10-letnich obligacji można wnioskować, że inwestorzy ponownie zaczęli wierzyć w zacieśnianie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Pytanie, jak bardzo ów podwyżka jest już w cenach rynkowych i czy pozostaje jeszcze przestrzeń dla dalszego umacniania się dolara. Na tę chwilę ciężko jednoznacznie stwierdzić.

Kalendarium makroekonomiczne na dzisiejsze popołudnie nie zawiera istotnych pozycji. Wieczorem, o 18:00, będzie miało miejsce publiczne wystąpienie członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego – Yves Mersch.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EBC czeka na wrzesień
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Huk tłuczonej giełdy
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Sztuka interpretacji
Krzysztof Adamczak