pl
Strona główna > Komentarze walutowe > RPP znów łagodna, a inflacja wciąż przejściowa?

RPP znów łagodna, a inflacja wciąż przejściowa?

05 maj 2021 Autor: Krzysztof Pawlak

Janet Yellen przypomina o obowiązujących zależnościach w ekonomii… i schładza nastroje. Złoty w lekkiej defensywie. W centrum uwagi posiedzenie najluźniejszego banku centralnego w regionie. Trzecia fala zachorowań w Polsce nie wyrządziła znaczących szkód w koniunkturze gospodarczej, co na to przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej? 

Nagła korekta

Na rynkach, szczególnie giełdowych, od wczoraj widać lekkie schłodzenie nastrojów. Choćby DAX tracił we wtorek momentami nawet 2,5%. Trudno na ten moment wyrokować, czy jest to zapoczątkowanie głębszej korekty, czy jednak tylko chwilowy stan. Gorsze nastroje spowodowały też większą chęć kupowania dolara przez inwestorów, co wczoraj wywindowało główną parę walutową świata nieco poniżej istotnego wsparcia, a więc 1,20. Dzisiaj jesteśmy w okolicach tego poziomu, więc można powiedzieć walka i test tego wsparcia trwa nadal, a rozstrzygnięcia brak. 

Yellen w roli głównej 

Co więc się stało na rynkach, że nagle doszło do dawno niewidzianej korekty m.in. na parkietach giełdowych? O dziwo, Janet Yellen przypomniała rynkom, że są pewne zasady, którymi należy się kierować, by nie przegrzać gospodarki. Stwierdziła, że olbrzymie wydatki rządowe powinny wpłynąć na podniesienie kosztu pieniądza, by nadmiernie nie rozgrzać wzrostu gospodarczego. Oczywiście padły też słowa, że nie jest to wielkie odkrycie, że tak prawidłowo powinny działać rynkowe schematy. Dlatego sekretarz skarbu nie chce w ten sposób rekomendować Fedowi żadnych działań, skoro Rezerwa powinna być niezależna i swobodnie prowadzić politykę monetarną. Jest to rzeczywiście ważny głos rozsądku, pytanie tylko, czy któryś z bankierów centralnych weźmie sobie go do serca. 

Posiedzenie RPP

Bez wątpienia jednym z takich banków powinien być nasz rodzimy NBP. Dzisiaj odbędzie się kolejne posiedzenie RPP w sprawie stóp procentowych. Tego, że nie zostaną one zmienione, jesteśmy niemal pewni. Większość analityków jednak zastanawia się, czy prezes RPP w końcu podejmie temat wyższej inflacji w Polsce w ostatnich miesiącach, która ewidentnie ma tendencję rosnącą. Luźna polityka monetarna w Polsce zaczyna mocno odbiegać od naszych sąsiadów, choćby Czech czy Węgier. Szybki wzrost cen w połączeniu z wysoką dynamiką PKB i sporymi wydatkami rządowymi może wpłynąć na przegrzanie gospodarki, o którym to wspominała była prezes Fed. 

PKB i inflacja na poziomie 5%?

Jednak czy to już teraz profesor Glapiński zasugeruje coś rynkom o możliwych działaniach banku centralnego, czy też zmianie polityki? Można być sceptycznym. Wydaje się, że scenariusz bazowy to brak zmian w komunikacji. Szef RPP na ostatnim posiedzeniu stwierdził, że polska gospodarka nadal nie jest OK i wymaga luźnej polityki. I takie działania są właśnie przez nasz bank prowadzone. W ubiegłym tygodniu odkupiono z rynku dług o maksymalnej wartości 5 mld PLN, całość QE opiewa już na ponad 120 mld PLN. Polska gospodarka nie ucierpiała jednak tak mocno na trzeciej fali pandemii, a świadczą o tym wysokie dynamiki sprzedaży detalicznej czy produkcji przemysłowej za marzec. Może się więc okazać, że spokojnie nasz kraj osiągnie 5% PKB w tym roku. Tyle tylko, że te 5% możemy zobaczyć również w przypadku inflacji i to już w kolejnym miesiącu. Wydaje się więc, że w RPP pojawią się głosy niektórych członków o chęci normalizacji polityki i podnoszenia stóp. 

Słabsza polska waluta

Złoty od wczoraj pozostaje w lekkiej defensywie i z jednej strony jest to zasługa mocniejszego dolara na szerokim rynku, ale też stanu nerwowego wyczekiwania na posiedzenie Sądu Najwyższego 11 maja. Do tego czasu możemy obserwować delikatną presję na krajową walutę i prawdopodobnie ruch na EUR/PLN w kierunku 4,60. W kalendarzu dziś jeszcze ISM dla usług z USA o 16.00, a nieco później wypowiedzi dwóch członków Fed. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Rysy na pozytywnym spojrzeniu na złotego
Krzysztof Pawlak