RPP zmuszona do działania

29 paź 2021 Autor: Krzysztof Pawlak

Kolejny wystrzał inflacji w Polsce. Posiedzenie EBC bez znaczących zmian w prowadzonej polityce monetarnej. Gospodarka USA rozwija się w tempie 2% w III kwartale. Inflacja PCE core w centrum uwagi.

Zatrważająca dynamika

Dzisiaj dla naszej gospodarki kluczowym odczytem był wynik inflacji CPI za październik. Wynik zaskoczył analityków i okazał się dużo wyższy od prognoz. 6,8% r/r musi robić wrażenie, szczególnie gdy spojrzymy na wartość miesiąc wcześniej, gdzie rezultat był o 1 p.proc. niższy. Oczywiście takie wskazania rozbudzają oczekiwania analityków odnośnie decyzji RPP w sprawie stóp procentowych w przyszłym tygodniu.

Decyzja przesądzona?

Publikacja z dziś pokazuje jasno, że presja cenowa w Polsce absolutnie nie słabnie. Trzeba zakładać, że inflacja szybko nie wróci do celu NBP. Czy to oznacza, że RPP podejmie decyzję o podwyżce stóp już za kilka dni? Teoretycznie wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tak naprawdę nie ma innego wyjścia. Tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że kolejne miesiące mogą pokazać jeszcze wyższy poziom CPI. Jest jedno ale, a mianowicie rosnąca w siłę IV fala pandemii w naszym kraju. Na szczęście zła sytuacja epidemiczna, póki co nie przekłada się na wprowadzenie restrykcji, więc gospodarka nie powinna ucierpieć.

Delikatne umocnienie

Krajowa waluta w obliczu wysokiej inflacji CPI i bardzo prawdopodobnej podwyżki stóp w naszym kraju odrabia straty. Niemniej jednak choćby EUR/PLN, czy USD/PLN znajdują się nadal na wysokich poziomach, odpowiednio 4,61 i 3,95. Hamulcem przed większą reakcją na polskiej walucie i silniejszym umocnieniem nadal jest możliwa eskalacja sporu z UE, jak również niepewność co do działań NBP.

Przejściowa” inflacja

Wczoraj miało miejsce posiedzenie EBC i o dziwo przyniosło one umocnienie wspólnej waluty na szerokim rynku. Można być zdziwionym, gdyż bank centralny strefy euro dalej chce drukować pieniądze, utrzymywać ujemne stopy procentowe i to mimo wyższych oczekiwań inflacyjnych. EBC nie planuje w kolejnych 3 latach podwyżki stóp, co powinno wpływać niekorzystnie na euro. Niemniej jednak tak się nie stało i trudno wyrokować dlaczego. Wydaje się jednak, że w kolejnych miesiącach inwestorzy pójdą po rozum do głowy, bo zakup wspólnej waluty nie ma fundamentów w tym momencie. Można jeszcze dodać, że szefowa EBC może być szczęśliwa, że dane o inflacji ze strefy euro były dopiero dzisiaj (4,1%), bo obrona tezy o jej przejściowym charakterze byłaby nieco komiczna.

PCE w centrum uwagi

Po wczorajszym słabym odczycie PKB za III kwartał z USA (2%), dzisiaj na tapet inwestorzy wezmą dane o inflacji PCE core, która jest wykorzystywana przez Fed do prowadzenia polityki monetarnej. Jeśli jej poziom okaże się wyższy od prognoz możemy oczekiwać silniejszego dolara amerykańskiego na szerokim rynku, bo z pewnością znów urośnie prawdopodobieństwo szybszej podwyżki stóp procentowych przez Fed.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak