pl
Strona główna > Komentarze walutowe > RPP zmuszona do działania

RPP zmuszona do działania

29 paź 2021 Autor: Krzysztof Pawlak

Kolejny wystrzał inflacji w Polsce. Posiedzenie EBC bez znaczących zmian w prowadzonej polityce monetarnej. Gospodarka USA rozwija się w tempie 2% w III kwartale. Inflacja PCE core w centrum uwagi. 

Zatrważająca dynamika

Dzisiaj dla naszej gospodarki kluczowym odczytem był wynik inflacji CPI za październik. Wynik zaskoczył analityków i okazał się dużo wyższy od prognoz. 6,8% r/r musi robić wrażenie, szczególnie gdy spojrzymy na wartość miesiąc wcześniej, gdzie rezultat był o 1 p.proc. niższy. Oczywiście takie wskazania rozbudzają oczekiwania analityków odnośnie decyzji RPP w sprawie stóp procentowych w przyszłym tygodniu. 

Decyzja przesądzona?

Publikacja z dziś pokazuje jasno, że presja cenowa w Polsce absolutnie nie słabnie. Trzeba zakładać, że inflacja szybko nie wróci do celu NBP. Czy to oznacza, że RPP podejmie decyzję o podwyżce stóp już za kilka dni? Teoretycznie wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tak naprawdę nie ma innego wyjścia. Tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że kolejne miesiące mogą pokazać jeszcze wyższy poziom CPI. Jest jedno ale, a mianowicie rosnąca w siłę IV fala pandemii w naszym kraju. Na szczęście zła sytuacja epidemiczna, póki co nie przekłada się na wprowadzenie restrykcji, więc gospodarka nie powinna ucierpieć. 

Delikatne umocnienie

Krajowa waluta w obliczu wysokiej inflacji CPI i bardzo prawdopodobnej podwyżki stóp w naszym kraju odrabia straty. Niemniej jednak choćby EUR/PLN, czy USD/PLN znajdują się nadal na wysokich poziomach, odpowiednio 4,61 i 3,95. Hamulcem przed większą reakcją na polskiej walucie i silniejszym umocnieniem nadal jest możliwa eskalacja sporu z UE, jak również niepewność co do działań NBP. 

Przejściowa” inflacja

Wczoraj miało miejsce posiedzenie EBC i o dziwo przyniosło one umocnienie wspólnej waluty na szerokim rynku. Można być zdziwionym, gdyż bank centralny strefy euro dalej chce drukować pieniądze, utrzymywać ujemne stopy procentowe i to mimo wyższych oczekiwań inflacyjnych. EBC nie planuje w kolejnych 3 latach podwyżki stóp, co powinno wpływać niekorzystnie na euro. Niemniej jednak tak się nie stało i trudno wyrokować dlaczego. Wydaje się jednak, że w kolejnych miesiącach inwestorzy pójdą po rozum do głowy, bo zakup wspólnej waluty nie ma fundamentów w tym momencie. Można jeszcze dodać, że szefowa EBC może być szczęśliwa, że dane o inflacji ze strefy euro były dopiero dzisiaj (4,1%), bo obrona tezy o jej przejściowym charakterze byłaby nieco komiczna. 

PCE w centrum uwagi

Po wczorajszym słabym odczycie PKB za III kwartał z USA (2%), dzisiaj na tapet inwestorzy wezmą dane o inflacji PCE core, która jest wykorzystywana przez Fed do prowadzenia polityki monetarnej. Jeśli jej poziom okaże się wyższy od prognoz możemy oczekiwać silniejszego dolara amerykańskiego na szerokim rynku, bo z pewnością znów urośnie prawdopodobieństwo szybszej podwyżki stóp procentowych przez Fed.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Upadek PLN
Adam Fuchs