pl
Strona główna > Komentarze walutowe > RPP nie zmienia zdania

RPP nie zmienia zdania

09 lut 2023 Autor: Dawid Górny

Polscy decydenci nie zaskoczyli rynków. Decyzja nie wywołała również wahań na wykresach złotego, który dziś ewidentnie nie nadąża za umacniającym się w stosunku do amerykańskiego dolara euro. Inflacja w Niemczech rośnie. Wzrostowi cen dóbr konsumenckich chce zapobiegać szwedzki Riksbank, który po raz kolejny podniósł stopy procentowe.

6,75%

Wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej była zgodna z rynkowym konsensusem. Stopy procentowe po raz piąty zostały utrzymane na niezmienionym poziomie. Publikacja miała miejsce o 14:55 co jest bardzo wczesną porą w porównaniu do godziny ogłoszenia kilku poprzednich decyzji. Brak zmian to brak reakcji na złotym. W komunikacie po posiedzeniu dowiadujemy się, że pozostawienie w Polsce stóp na i tak już wysokim poziomie, w otoczeniu podnoszenia kosztu pieniądza w USA i strefie euro, będzie dusić krajową inflację. Przewiduje się również spowolnienie gospodarcze. Dziś czeka nas wystąpienie prof. Adama Glapińskiego, który zapewne w barwny sposób będzie argumentować wczorajszą decyzję. Dodatkowo, w mediach można wyczytać, jakby niektórzy oczekiwali na informację dotyczącą terminu wystąpienia możliwych obniżek stóp w naszym kraju.

„Edek” patrzy na północ

Wczorajsze jastrzębie wypowiedzi przedstawicieli FED nie zdołały zepchnąć głównej pary walutowej świata poniżej wcześniej obronionego poziomu 1,07 USD. Dziś na ratunek przyszły dane zza naszej zachodniej granicy. Inflacja konsumencka w Niemczech wzrosła o 0,1 punktu procentowego względem poprzedniego odczytu. Jej aktualna wartość to 8,7%. Pozytywnym aspektem był jednak fakt, że prognozy wskazywały symbolicznie wyższy poziom (8,9%). Publikacja zadziałała na korzyść wspólnej waluty, która zaczęła się umacniać w stosunku do swojego konkurenta zza oceanu. W okolicach południa EUR/USD doszedł do poziomu 1,077 USD, po czym nastąpiło delikatne odreagowanie.

Umocnienie SEK

Szwedzcy decydenci kontynuują cykl agresywnego podnoszenia kosztu pieniądza. Dzisiejszego poranka stopy procentowe w tym skandynawskim kraju zostały podniesione o 50 p.b.. Ruch był zgodny z prognozami. Mimo to spowodował widoczne umocnienie tamtejszej korony w stosunku do euro, amerykańskiego dolara oraz złotego. Warto zauważyć, że była to piąta z rzędu podwyżka stóp w Szwecji. Jej powodem jest zapewne rozpędzająca się inflacja konsumencka, której ostatni odczyt (12,3%) był najwyższy od 1991 roku. Dzisiejsza zmiana stóp procentowych pozwoliła szwedzkiej walucie odrobić straty, które od trzech tygodni odnotowywała w stosunku do polskiego orła. Dziś o godzinie 13:30 kurs SEK/PLN wskazuje wartość ok. 0,425 PLN.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Rysy na pozytywnym spojrzeniu na złotego
Krzysztof Pawlak