pl
Strona główna > Komentarze walutowe > RPP tym razem nie zaskoczy

RPP tym razem nie zaskoczy

04 sty 2023 Autor: Krzysztof Pawlak

Dolar amerykański oddaje „zyski” z wczoraj. Kontynuacja wzrostów na giełdach, niemiecki DAX imponuje, w tle lepsze odczyty PMI dla naszego kontynentu. RPP wraca do posiedzeń dwudniowych, dziś decyzja w sprawie stóp procentowych. 

Szybki kontratak

Wczoraj zadziwiająco mocny był USD, który zyskiwał do większości walut. Spory, bo ponad 1,2% wzrost obserwowaliśmy na notowaniach głównej pary walutowej świata. Ruch ten nie był poparty żadnymi nowymi informacjami czy danymi makro, miał więc kruche podstawy. W takim razie nie dziwi fakt, że dzisiaj obserwujemy odreagowanie, a USD oddaje wczorajsze zyski. EUR/USD zwyżkuje dzisiaj 0,7%, a kluczowe dla dalszych losów pary będzie dzisiejsze zamknięcie sesji. Technicznie na wykresie pojawiła się formacja podwójnego szczytu, jeśli dzisiaj zamkniemy dzień powyżej poziomu 1,0580 $, to przejdzie już ona raczej do historii. „Zielonemu” nie pomaga zachowanie rentowności obligacji, która drugi dzień z rzędu spada, co sygnalizować może mniejsze docelowe podwyżki stóp w USA.

Na parkietach zielono

Mimo że wczoraj dolar zyskiwał, giełdy poszły swoją drogą i widzieliśmy wzrosty, które szczególnie były widoczne na niemieckim parkiecie. Dzisiaj pozytywny sentyment pozostał, a DAX dokłada kolejne 1,20% w górę i przebija lokalny opór, co może zwiastować w krótkim terminie trend wzrostowy. Dobry klimat wspierają wskaźniki PMI dla sektora usług, które nie przebiły poziomu 50 pkt, ale zanotowały całkiem duży wzrost w relacji do poprzednich odczytów. Druga dobra informacja dla giełd to mocne spadki cen ropy naftowej. Biorąc pod uwagę sytuację od wczoraj licznik wskazuje już -6,5%. Pojawia się obawa, że popyt na ten surowiec mocno spadnie. Inwestorzy, szukając przyczyn takiej sytuacji, wskazują na możliwe pojawienie się recesji w USA, złą sytuację epidemiologiczną w Chinach, a także łagodny na ten moment przebieg zimy. Tak znaczny spadek cen czarnego złota może mieć wpływ na inflację i jej spadek w kolejnych odczytach.

Lepsza sytuacja

Złoty dzisiaj odrabia straty na bazie słabszego dolara amerykańskiego. Dzisiaj w kalendarium mamy ważne wydarzenie, a mianowicie decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Rada wraca do posiedzeń dwudniowych, więc może w końcu przestanie sobie robić żarty i grać na cierpliwości inwestorów, czekając wiele godzin z prezentacją uzgodnionego stanowiska. Dzisiaj planowo o 14 mamy poznać decyzję. Wydaje się jednak, że Rada ma tym razem „łatwą sytuację”. W obliczu nieco niższej inflacji powinna utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Dla naszej waluty wydaje się, że decyzja nie będzie miała większego znaczenia, a czynnikiem, który będzie decydował jest zachowanie dolara na szerokim rynku.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Wspólna waluta pod presją
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Dane z USA trzęsą kursami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

(Oby nie czarna) „SUPER” środa
Dawid Górny