pl
Strona główna > Komentarze walutowe > RPP obniża stopy mocniej niż się tego spodziewano

RPP obniża stopy mocniej niż się tego spodziewano

04 mar 2015 Autor: Marcin Rogalski

Wydarzeniem dzisiejszego dnia z całą pewnością jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych. Od jutra główna stopa procentowa w Polsce będzie wynosiła 1,50%, czyli najniżej w historii. Rada obniżyła również pozostałe stopy o 50 pb. Lombardową do poziomu 2,50%, depozytową do 0,50%, natomiast redyskonta weksli do 1,75%. Po decyzji polski złoty zaczął mocno się osłabiać. Po kilkunastu minutach wrócił jednak do poziomu sprzed ogłoszenia decyzji. Inwestorzy czekają teraz na konferencję prezesa NBP, która będzie miała miejsce o 16:00.

Oprócz decyzji banku centralnego, dzisiejszy dzień obfituje również w ważne publikacje makroekonomiczne. Zgodny z oczekiwaniami okazał się odczyt indeksu PMI dla usług Francji (53,4 pkt.). Pozostałe odczyty dla głównych państw europejskich okazały się gorsze od oczekiwań. PMI dla usług Strefy Euro wynosi 53,7 pkt, (oczekiwano 53,9 pkt.), Wlk. Brytanii 56,7 pkt. (oczekiwano: 57,5 pkt.), natomiast dla Niemiec odczyt wyniósł 54,7 pkt. (prognoza: 55,5 pkt.). Dane te przełożyły się na spadek wartości euro – EUR/USD spadł do poziomu 1,1130, w okolicy którego utrzymuje się przez resztę dnia.

Środa jest również kolejnym dniem, kiedy to funt szterling osiąga nowe maksima. Dzisiaj przed publikacją PMI dla usług w Wielkiej Brytanii, funt brytyjski wyceniany był na poziomie ponad 5,76 zł. Było to najwyżej od 7 lat. W ciągu roku GBP podrożał kilkanaście procent względem złotego. Póki co nic nie wskazuje na to, żeby ta tendencja mogła się odwrócić w najbliższym czasie.

Popołudnie to czas, kiedy napływają na rynek dane zza oceanu. Przed chwilą poznaliśmy dane na temat zatrudnienia w USA – raport ADP. Odczyt na poziomie 212 tys. okazał się niższy od oczekiwań (220 tys.). O 16:00 w Polsce rozpocznie się konferencja po posiedzeniu RPP. Prawie zawsze mamy zwiększoną zmienność na złotówce. O 20:00 nastąpi publikacja “Beżowej Księgi”. Rynki często doszukują się w tej publikacji informacji odnośnie najbliższych decyzji Fed.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Rysy na pozytywnym spojrzeniu na złotego
Krzysztof Pawlak