RPP musi się zmierzyć z oczekiwaniami

07 lis 2022 Autor: Krzysztof Pawlak

Kontynuacja słabości dolara amerykańskiego, zapoczątkowana w piątek po danych z rynku pracy. Tym samym jastrzębi przekaz Fed stracił już na znaczeniu. Optymizm na giełdach ma się dobrze, w tle zmiana polityki zero-covid w Chinach. Złoty „jeszcze” silny? Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej już w środę.

Brak logiki

Czasami na rynkach finansowych dochodzi do dziwnych sytuacji i ruchów inwestorów na aktywach. Mowa o wyprzedaży USD od piątku po prezentacji danych z rynku pracy. Bądź co bądź silnych odczytów, więc powinny stanowić one idealne podłoże do kontynuacji podwyżek stóp procentowych. Tym bardziej że taki scenariusz przekazują w wypowiedziach kolejni członkowie Fed. Jeszcze we wrześniu oczekiwano maksimum stóp procentowych na poziomie 4,60%, teraz szacuje się, że to może być już co najmniej 0,5% więcej.

Odwrót od dolara?

Tyle tylko, że inwestorzy szukają kolejnych argumentów za tym, by rozegrać tzw. pivot i dyskontować pauzę w podwyżkach stóp procentowych. W tym tygodniu mogą dostać dwa bardzo silne czynniki, które finalnie przełożą się na pogłębienie słabości USD na szerokim rynku. Mowa o wyborach połówkowych do Kongresu w Stanach, gdzie jest spora szansa na wygraną i odbicie dwóch Izb przez Republikanów. Właśnie „rządy” tej partii przekładały się zwyczajowo na słabość dolara. Druga sprawa to odczyt inflacji CPI również zza oceanu. Analitycy oczekują spadku cen w październiku poniżej 8%, co dałoby pożywkę dla jeszcze większych spekulacji odnośnie przyszłych (niższych) podwyżek stóp procentowych, nawet już na grudniowym posiedzeniu.

Zmiana polityki covid w Chinach

Słaby dolar to również dobra informacja dla giełd. I ten fakt jest wykorzystywany, co widać po zachowaniu indeksów, czy to w USA, czy choćby niemieckiego DAX-a. Dodatkowo czynnikiem, który wlewa sporo optymizmu na parkiety, jest kwestia zmiany polityki zero-covid w Chinach. Była to bardzo bolesna kwestia, która wpływa na szybkie zamykanie niemal całych miast na wieść o wykryciu choćby jednego przypadku wirusa. Ma to odzwierciedlenie w statystykach handlowych, gdzie słabiutkie są dane o imporcie czy eksporcie. Patrząc wewnętrznie, polityka ta blokowała też popyt gospodarstw domowych w Państwie Środka. Niemniej jednak całkowite otwarcie gospodarki to raczej kwestia początku roku 2023.

Zdecydowanie na fali

Krajowa waluta nadal pozostaje silna, zarówno w relacji do euro, jak i do dolara. Pomaga wspomniany optymizm, który poza giełdami widać również na rynku FX. Trudno jednak wyrokować, czy taka sytuacja potrwa dłużej, biorąc pod uwagę posiedzenie RPP w tym tygodniu. Patrząc na zachowanie WIBOR-u, widać, że oczekuje się podwyżki stóp. Czy jednak takowa nastąpi, można mieć spore wątpliwości. Jeśli Rada nie zdecyduje się na żaden ruch na stopach, to możemy być świadkami osłabienia złotego i korekty ostatnich ruchów. W tle cały czas trwają rozmowy UE z naszym krajem w celu odblokowania środków z KPO. Unia ciągle ma zastrzeżenia w temacie naszego prawa i jego zgodności z tym wspólnotowym. Nasz rząd jednak ani myśli ustępować, stąd środki są mocno zagrożone, co byłoby scenariuszem bardzo negatywnym dla gospodarki. Rodzime władze wolą pożyczać środki na poziomie 8% (tyle wynosi oprocentowanie obligacji), niż na 1% proponowane przez UE (część środków jest w formie kredytów). Temat ten, jeśli nie uda się go załagodzić, może być również dużym balastem dla naszej waluty.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Apetyt na ryzyko wraca, PLN zyskuje

28 mar 2023

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Chwila spokoju wywołuje konsolidację

27 mar 2023

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Chwila spokoju wywołuje konsolidację

27 mar 2023

Adam Fuchs