pl
Strona główna > Komentarze walutowe > RPP nie lubi zmian. Ciemne chmury nad UK.

RPP nie lubi zmian. Ciemne chmury nad UK.

07 gru 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Stopy procentowe pozostają niezmienione, fatalna produkcja przemysłowa na Wyspach, rynki czekają na EBC.

    Od początku tygodnia złoty dynamicznie się umacnia wobec głównych walut świata. Pewnym wytłumaczeniem może być efekt słabej bazy. Nasza waluta cierpi od wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Wygląda na to, że paliwo po wygranej Trumpa powoli się wyczerpuje i rynki zaczynają szukać nowych impulsów. A obecnie jest co najmniej kilka argumentów za mocniejszym złotym. Korekta na głównej parze walutowej świata czy decyzja S&P w sprawie ratingu to tylko te najważniejsze. W bieżącym tygodniu poprawił się klimat dla gospodarek wschodzących, a nasza waluta wydaje się zyskiwać na problemach Turcji.

W RPP status qou.

    Znajdujemy się obecnie w najdłużej trwającej stabilizacji kosztu kredytu od powstania Rady Polityki Pieniężnej. Ostatnia zmiana stóp procentowych miała miejsce w marcu 2015 roku, kiedy to stopy zeszły na najniższe poziomy w historii. Wiele wskazuje na to, że jeszcze długo będziemy musieli poczekać na rozpoczęcie cyklu podwyżek. Spekuluje się, że pierwsza podwyżka stóp będzie miała miejsce pod koniec przyszłego roku, choć nie brakuje głosów, że dopiero w 2018 roku. Głównym argumentem za utrzymaniem obecnego poziomu kosztu pieniądza są niski poziom inflacji, jak i zwalniająca gospodarka. Oba argumenty jednak mogą szybko stracić na ważności. Ceny są duszone przez tanią ropę, a ta ostatnio wyraźnie drożeje. Co do spowolnienia gospodarczego, rząd zapewnia, że już w przyszłym roku ma nastąpić przyspieszenie.

Słabe odczyty ciążą funtowi.

    Zaskakująco blado wypadła produkcja przemysłowa na Wyspach Brytyjskich. W skali miesiąca zmalała ona o 1,3%. Spadek w skali roku wyniósł 1,1%. Rynki oczekiwały co prawda niewielkiego, aczkolwiek jednak wzrostu. Przetwórstwo przemysłowe także okazało się znacznie poniżej oczekiwań. Zanotowało spadek o 0,9% w skali miesiąca oraz o 0,4% rok do roku. Dzisiejszy odczyt spowodował delikatne osłabienie funta. Większej reakcji nie było prawdopodobnie tylko ze względu na to, że rynek wyczekuje jutrzejszej decyzji EBC. Podstawowe parametry polityki pieniężnej nie powinny ulec zmianie. Jednak rynki oczekują nowych informacji dotyczących programu skupu aktywów.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Potknięcie gospodarki USA
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny