pl
Strona główna > Komentarze walutowe > RPP nie czas na niespodzianki

RPP nie czas na niespodzianki

07 gru 2021 Autor: Krzysztof Pawlak

Wraca temat Rajdu Świętego Mikołaja wraz z końcem roku. Strach przed nową mutacją koronawirusa nieco przygasa. Dobre dane z Chin i Niemiec. Zmienność na parach walutowych ze złotym nieco przygasa. Oczekiwanie na posiedzenie RPP, czy jednak stabilizacja po tygodniach sporej zmienności?

Jednak rajd?

Zwyczajowo na koniec roku inwestorzy często chowali wszystkie drażliwe tematy występujące na rynkach i ochoczo włączali tryb risk on. Przez moment wydawało się, że tzw. Rajd Świętego Mikołaja w tym roku się po prostu nie odbędzie, a czeka nas pesymistyczna końcówka roku. Wczoraj jakby wiara w ten pozytywny scenariusz wróciła, a na giełdach widzimy zdecydowane odbicie. Czynników, które na to wpłynęły jest przynajmniej kilka. 

Nie taki diabeł straszny?

Na pierwszy plan oczywiście wysuwają się doniesienia o mniejszej szkodliwości nowej mutacji koronawirusa. Początkowo pojawienie się wariantu Omikron spowodowało wręcz paniczny strach. Inwestorzy widzieli tylko znów hasła typu lockdown, brak skutecznych szczepionek. Ostatnie jednak informacje, chociażby z poluzowaniem restrykcji dotyczących lotów z Afryki (gdzie wirus się pojawił), powodują, że uczucie strachu szybko mija i pojawia się myślenie, że reakcja była przesadzona. A to jasny scenariusz, żeby wykorzystać dobry moment do kupowania, choćby przecenionych w ostatnich dniach akcji. W końcu pieniądza na rynku jest nadal ogromna ilość. 

Dobre dane 

Poza mniejszym zagrożeniem ze strony Omikrona pozytywny wydźwięk miały też dane z Chin i Niemiec. W Państwie Środka eksport rośnie o 22%, a import aż o 31%. Sygnał dla inwestorów jest więc klarowny, że chińska gospodarka wcale nie ma zadyszki, a popyt konsumpcyjny jest nadal dość silny. Do tego Pekin planuje wesprzeć akcję kredytową, obniżając stopę rezerw obowiązkowych, a więc o optymizm nietrudno. Nawet jeśli za rogiem czai się zagrożenie w postaci bolesnej restrukturyzacji giganta deweloperskiego Evergrande. Nadal jednak chińska polityka monetarna cechuje się niebywałą ostrożnością, niemniej dbanie o płynność jest mile widziane. Z kolei u naszych zachodnich sąsiadów pojawił się odczyt produkcji przemysłowej. Mimo że był on niższy niż miesiąc wcześniej, inwestorzy odebrali go pozytywnie, gdyż spodziewali się większego spadku. Często w takich dniach, jak dzisiaj, gdy gracze mają różowe okulary, nawet słabsze dane, ku zdziwieniu nabierają innego kształtu. 

Spokojnie przed jutrem

Na krajowej walucie względny spokój i taki stan można przypisywać fazie oczekiwania na jutrzejszą decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Dlaczego złoty nie rośnie w siłę, skoro spodziewana jest podwyżka stóp? Mianowicie pewność inwestorów, że taki ruch na 100% zostanie wykonany, maleje z każdym dniem. Spadające ceny ropy naftowej i pojawienie się wariantu Omikron mogą zostać wykorzystane jako argument, by stopy utrzymać na dotychczasowym poziomie. Czy miałoby to sens? Absolutnie nie, pędząca inflacja nadal powinna wpływać na kontynuacje zacieśniania monetarnego i dalszą podwyżkę stóp, choćby o 50 pkt bazowych. W listopadzie wzrost cen wyniósł aż 7,7% r/r, a rośnie również inflacja bazowa za sprawą ponad 6% wzrostów cen żywności. EUR/PLN nadal znajduje się poniżej 4,60 z ewidentnym apetytem na zejście nieco niżej w okolice 4,55. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny