pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Rośnie wskaźnik dobrobytu w Polsce

Rośnie wskaźnik dobrobytu w Polsce

17 lut 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

     Raport z brytyjskiego rynku pracy. Dzień z odczytami makroekonomicznymi w Polsce i USA. Prezydent podpisał sztandarowy projekt rządu. Notowania złotówki.

    O godzinie 10:30 dotarły do nas informacje o sytuacji na rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Liczba osób, które złożyły wnioski o zasiłek dla bezrobotnych spadła o 14,3 tys. w porównaniu z grudniem. Jest to znacznie większy spadek niż zakładali analitycy. Pomimo mniejszej ilości wniosków, stopa bezrobocia okazała się o 10 punktów bazowych wyższa niż prognozowana i wyniosła 5,1%. Na parze walutowej funta z dolarem amerykańskim mogliśmy zauważyć krótkotrwałe umocnienie się brytyjskiej waluty, po czym kurs zaczął się cofać. Aktualnie notowania pary GBP/USD oscylują w okolicach poziomu 1,43.

    Wcześniej o godzinie 9:30, poznaliśmy pierwszy z zaplanowanych na dzisiaj odczytów. Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych opublikowało raport dotyczący wskaźnika dobrobytu w Polsce. Odzwierciedla on kondycję ekonomiczną społeczeństwa. Jak wynika z raportu, wskaźnik ten wzrósł w ciągu ostatniego miesiąca z 99,7 punktów do 101,9 punktu. 0 14:00 podane zostały wyniki produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej, a także cen produkcji. Miesięczna dynamika wielkości produkcji przemysłowej wyniosła -8%. Jest to wynik znacznie gorszy od poprzedniego odczytu. Produkcja przemysłowa w Polsce rośnie o 1,4% w ujęciu rocznym. Jest to wynik poniżej prognozowanego. Miesięczna sprzedaż detaliczna w Polsce spadła o ok ¼. Roczna dynamika z wynikiem 0,9% również okazała się być niższa niż prognozy analityków. Inflacja producencka wyniosła -1,2% wobec spodziewanych -0,8%. Gorsze dane z polskiej gospodarki nie wpłynęły jednak diametralnie na notowania złotego.

    W okolicach południa prezydent Andrzej Duda podpisał jedną z ważniejszych ustaw dla naszego rządu – program “Rodzina 500 plus”. Zakłada on świadczenia w wysokości 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, a w wyjątkowych sytuacjach również na pierwsze. Jest to projekt niezwykle ważny z punktu widzenia budżetu państwa.

    Godziny popołudniowe to seria danych napływających zza oceanu. Jako pierwsze dotarły do nas informacje dotyczące liczby wniosków o kredyty hipoteczne. Wzrosła ona o 8,2% w porównaniu z poprzednim tygodniem. O godzinie 14:30 poznaliśmy liczbę wydanych pozwoleń na budowę domów. Okazała się minimalnie wyższa niż prognozowano. W późniejszych godzinach poznamy odczyty produkcji przemysłowej, a także protokół ze styczniowego posiedzenia FOMC, który będzie najważniejszym punktem dzisiejszego dnia.

    Dzisiaj notowania złotego wobec głównych par walutowych są stosunkowo stabilne. Za dolara amerykańskiego przyjdzie nam zapłacić tyle samo co podczas wczorajszego zamknięcia, czyli 3,94 zł. Funt brytyjski potaniał o 1 grosz i jego cena wynosi 5,64 zł. Frank szwajcarski na moment przekroczył granicę 4,00 zł, po czym jego cena obniżyła się do 3,98 zł. Koszt jednego euro to dzisiaj 4,39 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Higher for longer?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Dolar słabnie, nawet do jena!
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacja na tapet cz.2
Dawid Górny