Referendum w Turcji. Poświąteczny wtorek.

18 kw. 2017 Autor: Mateusz Wielewicki

Większość na “Tak”

W niedzielę w Turcji odbyło się referendum. Jej obywatele decydowali czy zmienić ustrój na prezydencji czy też pozostać przy obecnym. Większość z nich zdecydowała się odpowiedzieć za zmianami. Tym samym obecny prezydent Erdogan zyskał jeszcze większą władzę. Od tej pory będzie zarazem głową państwa jak i parlamentu. Wzrosną również jego kompetencje w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Jak to podczas takich zmian bywa przeciwnicy systemu prezydenckiego zarzucają próby oszustwa. Cała ta sytuacja oczywiście nie mogła obyć się bez odbicia na rynkach. Wydawać by się mogło, że analitycy spodziewali się znacznie większych ruchów na parach powiązanych z turecką lirą. Na otwarciu rynków zyskała ona do dolara by w ciągu kilku godzin powrócić do cen z piątkowego zamknięcia. Aktualny poziom na parze USDTRY wynosi 3,69.

Dane tylko z USA

Poświąteczny wtorek mija bardzo spokojnie. Kalendarz makroekonomiczny nie zawiera dziś żadnych odczytów z państw europejskich. Z kolei po południu czekają nas publikacje ze Stanów Zjednoczonych. Poznamy m.in. dane z rynku nieruchomości, a także miesięczną zmianę produkcji przemysłowej.

Co przyniesie tydzień?

W następnych dniach tygodnia czeka nas kilka ważnych publikacji. W środę poznamy dynamikę inflacji konsumenckiej w Strefie Euro oraz dane z rynku pracy w Polsce. Czwartek to odczyty inflacji producenckiej w NIemczech oraz szeregu danych z polskiej gospodarki. Z kolei w Piątek poznamy wyniki indeksów PMI w Europie.

Złotówka po świętach

Na notowania polskiego złotego w nadchodzącym tygodniu mogą ulec zmianom. Z jednej strony liczne odczyty z naszej gospodarki, a z drugiej rosnące ryzyka ze świata, m.in. napięta sytuacja wokół Korei Północnej czy wybory we Francji. Obecnie Frank kosztuje 3,96 zł, za dolara zapłacimy 3,97 zł. Cena euro wynosi 4,23 zł, a funt przekroczył ponownie cenę 5,00 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

RPP nie zmienia wysokości stóp procentowych

06 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Mocny początek czerwca w wykonaniu złotego

05 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Złoty odrabia straty

02 cze 2023

Adam Fuchs