pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Redukcja nie oznacza końca luźnej polityki

Redukcja nie oznacza końca luźnej polityki

26 paź 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

W końcu ten dzień

Dzisiejszy handel na rynkach odbywa się pod znakiem wyczekiwania na posiedzenie EBC. Ma na nim zapaść decyzja odnośnie dalszych losów programu QE. I jedynie to, że poznamy jakieś konkrety wydaje się pewne. Co do szczegółów to tak naprawdę na rynkach pojawia się wiele możliwych wersji.

Ultra luźna polityka nie może trwać wiecznie

Jedno jest pewne w strefie euro mamy do czynienia z ożywieniem gospodarczym. Prowadzenie więc dalej ultra luźnej polityki monetarnej może doprowadzić do sporych perturbacji a nawet do kolejnego kryzysu. Z pewnością włodarze z EBC o tym doskonale wiedzą. Ale też nie można nagle kompletnie zamknąć źródła płynności.

Na jak długo i jaka redukcja

Zdecydowana większość analityków oczekuje przedłużenia programu QE na 9 miesięcy. Wynika to z tego, że wydłużenie na 6 miesięcy rozpoczęłoby spekulacje nad przyszłymi ruchami stopy procentowej a to mogło by wywindować notowania euro. Tego raczej prezes EBC będzie chciał uniknąć. Jeśli chodzi o wysokość kwotową redukcji to większość prognoz zakłada spadek z obecnych 60mld na poziom 30mld. Zmniejszenie więc “tylko” do poziomu 40mld z pewnością osłabi europejską walutę. W końcu z poziomu 40mld nastąpiło by zejście na 20mld więc wiązałoby się to z dłuższym trwaniem programu.

Szef EBC chce być gołębi

Wydaje się, że prezes Draghi będzie chciał wykorzystać wszystkie argumenty słowne by zabrzmieć gołębio. Ostatni wzrosty na euro nie uszły uwadze decydentów z EBC, i nie zależy im zbytnio by trwały dalej hamując nieco eksport. Do tego inflacja w strefie euro nadal kształtuje się na niskich poziomach. Tym razem warto już zwrócić uwagę na godzinę 13.45 gdyż już wtedy prawdopodobnie poznamy modyfikację QE. Późniejsza konferencja będzie jedynie wyjaśnieniem.

Nieco w cieniu

Poza EBC warto zwrócić uwagę na głosowanie nad ustawą budżetową w Izbie Reprezentantów w USA. Fiasko głosowania mogło by zasiać sporo wątpliwości w kontekście planowanej reformy podatków. Była by to z pewnością negatywna informacja dla dolara.

Czekamy na wyższą zmienność

Jeśli chodzi o krajową walutę to panuje względny spokój. Gołębie stanowisko EBC prawdopodobnie spowoduje osłabienie złotego w relacji do dolara, franka i funta.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Tyle ryzyk, które można ignorować
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Inflacja daje rynkom do myślenia
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacją po łapach
Krzysztof Adamczak