pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Recesja może powstrzymać wysoką inflację

Recesja może powstrzymać wysoką inflację

28 lip 2022 Autor: Krzysztof Pawlak

Decyzja Fed zgodna z oczekiwaniami. Kontynuacja cyklu podwyżek stóp w kolejnych miesiącach scenariuszem bazowym. Dziwna reakcja rynków na jastrzębi przekaz amerykańskich decydentów. PKB z USA w centrum uwagi. Złoty nadal słaby, EUR/PLN ciągle blisko granicy 4,80. 

Bez zaskoczenia

Wczoraj wieczorem wszystkie oczy inwestorów były zwrócone na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych i późniejszą konferencję prasową prezesa Powella. Zaskoczenia nie było i koszt pieniądza wzrósł o planowe 75 pkt bazowych, czyli identyczną wartość jak na poprzednim posiedzeniu. Amerykańscy decydenci zapowiedzieli również kontynuację jastrzębiej polityki monetarnej w kolejnych miesiącach, jak można wywnioskować, są zwarci i gotowi, by powstrzymać zbyt wysoką inflację. 

Prorynkowy Powell

Późniejsza konferencja prasowa tylko potwierdziła, że Fed chce działać. Mimo to prezes Powell jako sztandarowy wyznawca teorii prorynkowej, przekaz obrał w ogólne słowa. Zostawił pole zarówno do podwyżek stóp, jak i wstrzymania się z decyzjami. Wszystko ograniczył do prezentowanych danych makro w najbliższym czasie. Mówił, że na kolejnym posiedzeniu również obstawia za podwyżką stóp o 75 pkt, ale w przypadku gorszych danych może się z niej wycofać. Co ciekawe wspomniał również o recesji, która może nadejść w USA, ale może to nie powstrzymać władz monetarnych USA przed podwyżkami, bo celem nadrzędnym pozostaje sprowadzenie inflacji do poziomu 2%.

Dziwna reakcja

Wszystko niby było jasne po posiedzeniu Fed, a rynki jak zwykle rozegrały to po swojemu. Z jednej strony liczyły na coś więcej, niż „tylko” podwyżkę stóp o 75 pkt, z drugiej słowa Powella dały pożywkę wszelakim scenariuszom, co wykorzystano choćby na rynku akcji, gdzie inwestorzy rzucili się do kupowania akcji. Co ciekawe słabszy był również wczoraj USD, choćby w relacji do euro. Dzisiaj jakby sytuacja wraca do normalności, bo prawidłowym ruchem biorąc pod uwagę jastrzębie sygnały z Fed jest mocniejszy dolar na szerokim rynku. EUR/USD powraca poniżej poziomu 1,02. Nie jest to jakiś zdecydowany ruch, bo raptem powrót do poziomu sprzed samej decyzji FOMC. 

PKB z USA

Krajowa waluta nadal pozostaje pod presją, a silny dzisiaj USD nie pomaga, by doszło do jakiejś ofensywy kupujących naszego PLN. Dzisiaj w kalendarium dwa ciekawe odczyty. Pierwszy to właśnie zaprezentowany odczyt CPI z Niemiec, który okazał się nieznacznie wyższy od prognoz 7,5% vs 7,4%, i potwierdza, że wyższa podwyżka stóp przez EBC była słuszna. Na drugi, czyli PKB z USA poczekamy do 14.30. W poprzednim kwartale annualizowany wynik wyniósł -1,6%, jeśli więc i w II kwartale odczyt wyniesie wartości ujemne, to będziemy mogli mówić o technicznej recesji. Szacunki mówią co prawda o wyniku 0,5%, ale jak sugerowali nawet członkowie Fed możliwe jest negatywne zaskoczenie i właśnie wynik ujemny. Jeśli faktycznie odczyt PKB będzie słaby, to dolar może stracić i dać trochę optymizmu na rynki, które będą interpretować to tak, że w obliczu kryzysu gospodarczego, Fed będzie zmuszony zaprzestać dalszych podwyżek stóp procentowych. Prawda jest jednak taka, że w obecnej sytuacji tylko recesja może powstrzymać inflację, a drastyczne podwyżki stóp są receptą na jej szybsze osiągnięcia, choć banki centralne jasno tego nie mówią. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Potknięcie gospodarki USA
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny