Recesja może powstrzymać wysoką inflację

28 lip 2022 Autor: Krzysztof Pawlak

Decyzja Fed zgodna z oczekiwaniami. Kontynuacja cyklu podwyżek stóp w kolejnych miesiącach scenariuszem bazowym. Dziwna reakcja rynków na jastrzębi przekaz amerykańskich decydentów. PKB z USA w centrum uwagi. Złoty nadal słaby, EUR/PLN ciągle blisko granicy 4,80.

Bez zaskoczenia

Wczoraj wieczorem wszystkie oczy inwestorów były zwrócone na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych i późniejszą konferencję prasową prezesa Powella. Zaskoczenia nie było i koszt pieniądza wzrósł o planowe 75 pkt bazowych, czyli identyczną wartość jak na poprzednim posiedzeniu. Amerykańscy decydenci zapowiedzieli również kontynuację jastrzębiej polityki monetarnej w kolejnych miesiącach, jak można wywnioskować, są zwarci i gotowi, by powstrzymać zbyt wysoką inflację.

Prorynkowy Powell

Późniejsza konferencja prasowa tylko potwierdziła, że Fed chce działać. Mimo to prezes Powell jako sztandarowy wyznawca teorii prorynkowej, przekaz obrał w ogólne słowa. Zostawił pole zarówno do podwyżek stóp, jak i wstrzymania się z decyzjami. Wszystko ograniczył do prezentowanych danych makro w najbliższym czasie. Mówił, że na kolejnym posiedzeniu również obstawia za podwyżką stóp o 75 pkt, ale w przypadku gorszych danych może się z niej wycofać. Co ciekawe wspomniał również o recesji, która może nadejść w USA, ale może to nie powstrzymać władz monetarnych USA przed podwyżkami, bo celem nadrzędnym pozostaje sprowadzenie inflacji do poziomu 2%.

Dziwna reakcja

Wszystko niby było jasne po posiedzeniu Fed, a rynki jak zwykle rozegrały to po swojemu. Z jednej strony liczyły na coś więcej, niż „tylko” podwyżkę stóp o 75 pkt, z drugiej słowa Powella dały pożywkę wszelakim scenariuszom, co wykorzystano choćby na rynku akcji, gdzie inwestorzy rzucili się do kupowania akcji. Co ciekawe słabszy był również wczoraj USD, choćby w relacji do euro. Dzisiaj jakby sytuacja wraca do normalności, bo prawidłowym ruchem biorąc pod uwagę jastrzębie sygnały z Fed jest mocniejszy dolar na szerokim rynku. EUR/USD powraca poniżej poziomu 1,02. Nie jest to jakiś zdecydowany ruch, bo raptem powrót do poziomu sprzed samej decyzji FOMC.

PKB z USA

Krajowa waluta nadal pozostaje pod presją, a silny dzisiaj USD nie pomaga, by doszło do jakiejś ofensywy kupujących naszego PLN. Dzisiaj w kalendarium dwa ciekawe odczyty. Pierwszy to właśnie zaprezentowany odczyt CPI z Niemiec, który okazał się nieznacznie wyższy od prognoz 7,5% vs 7,4%, i potwierdza, że wyższa podwyżka stóp przez EBC była słuszna. Na drugi, czyli PKB z USA poczekamy do 14.30. W poprzednim kwartale annualizowany wynik wyniósł -1,6%, jeśli więc i w II kwartale odczyt wyniesie wartości ujemne, to będziemy mogli mówić o technicznej recesji. Szacunki mówią co prawda o wyniku 0,5%, ale jak sugerowali nawet członkowie Fed możliwe jest negatywne zaskoczenie i właśnie wynik ujemny. Jeśli faktycznie odczyt PKB będzie słaby, to dolar może stracić i dać trochę optymizmu na rynki, które będą interpretować to tak, że w obliczu kryzysu gospodarczego, Fed będzie zmuszony zaprzestać dalszych podwyżek stóp procentowych. Prawda jest jednak taka, że w obecnej sytuacji tylko recesja może powstrzymać inflację, a drastyczne podwyżki stóp są receptą na jej szybsze osiągnięcia, choć banki centralne jasno tego nie mówią.

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

PLN w świątecznym marazmie

09 gru 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny