pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Realizacja „zysków” na PLN

Realizacja „zysków” na PLN

13 cze 2023 Autor: Krzysztof Pawlak

Dane inflacyjne z USA w centrum uwagi. EUR/USD konsekwentnie w górę w okolice oporu na 1,09$, na rozstrzygnięcie co do dalszych ruchów trzeba poczekać do posiedzenia Fed i EBC w tym tygodniu. Krajowa waluta z nieoczekiwanym zwrotem, umocnienie z ostatnich dni wymazane. 

W teorii stopy bez zmian

Dzisiaj oczy inwestorów będą zwrócone na dane o wzroście cen w amerykańskiej gospodarce w maju. Oczekiwania analityków zakładają wyhamowanie inflacji CPI z poziomu 4,9% w kwietniu do 4,1%. Jeśli chodzi o bazowy indeks cen, tutaj parametry mają wskazać na spadek z poziomu 5,5% na 5,3%. Widać więc, że tendencja jest spadkowa, co oznacza, że inflacja spowalnia. Mimo wszystko tempo nie jest zadowalające, a coraz częściej mówi się o tym, że silny rynek pracy w USA, na czele z kilku procentowym wzrostem płac, będzie wpływał na pojawienie się spirali płacowo-cenowej. Dzisiejsze dane są o tyle ważne, że jutro posiedzenie ma Fed i zdecyduje o stopach procentowych. Rynki nie są do końca pewne, czy koszt pieniądza pozostanie bez zmian. Nadal prawdopodobieństwo ruchu o 25 pkt bazowych jest dość wysokie, bliskie 30%. Rozczarowanie dzisiejszą publikacją i np. mniejszy spadek aniżeli mówią oczekiwania, może wpłynąć na wzrost tego wskaźnika mierzonego przez kontrakty terminowe na stopę procentową w Stanach. 

Na rozstrzygnięcie poczekamy

Taki scenariusz może zadziałać na plus dla dolara amerykańskiego choćby w relacji do euro. Nie może to dziwić, skoro rynki zaczną dyskontować scenariusz dodatkowej podwyżki stopy procentowej i co za tym idzie, będzie to oddalać scenariusz początku luzowania monetarnego, który teraz w USA jest oczekiwany na wrzesień. Póki co, główna para walutowa świata idzie w górę i pokonała poziom 1,08. Ruch więc w kierunku oporu na 1,09 został zainicjowany. I wydaje się, że na ten moment to tyle, a dalsze losy popularnego „edka” będą zależeć od wydźwięku zarówno posiedzenia Fed, jak i dzień później – EBC. Jeśli nie będzie niespodzianek i Fed utrzyma stopy bez zmian, a EBC podniesie koszt pieniądza o planowe 25 pkt, to trend wzrostowy ma szansę być kontynuowany. 

PLN w defensywie

Jeszcze wczoraj większość analityków pisała o sile naszej waluty, a dzisiaj widzimy nieoczekiwany zwrot. PLN osłabia się w relacji do głównych walut, do euro tracąc 0,7%, do dolara 0,25%. Co ciekawe, dzieje się to przy otoczeniu słabszego USD na szerokim rynku i nie jest to zwyczajowy układ. Trudno wyrokować, jaka jest tego przyczyna, ale widzimy, że krajowa waluta traci również do innych z koszyka rynków wschodzących, szczególnie do CZK ponad 0,5% i do HUF 0,3%. Pierwsze, co przychodzi na myśl, to realizacja zysków z ostatnich dni, gdzie złoty był na czele walutowej stawki, a tak silne umocnienie nie miało fundamentalnych podstaw, szczególnie po gołębim posiedzeniu RPP z poprzedniego tygodnia.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Polacy odpoczywają, bankierzy działają
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Polacy świętują, Amerykanie decydują o stopach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Interwencja Banku Japonii?
Dawid Górny