pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Rating dla Polski bez zmian

Rating dla Polski bez zmian

18 lip 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Fitch ocenia Polskę, echa nieudanego przewrotu w Turcji, dane o zatrudnieniu i płacach.

    Piątkowy wieczór był wyjątkowo gorący dla inwestorów. Agencja ratingowa Fitch w pewnym stopniu zaskoczyła rynek, utrzymując ocenę wiarygodności dla naszego długu. Co więcej pozostawiła perspektywę na poziomie “stabilnej”. Agencja prognozuje wzrost polskiego PKB w tym roku o 3,2%. Obniżono jednak perspektywę rozwoju gospodarki w dwóch kolejnych latach do poziomu 3,3%. Ogólna ocena jednak była pozytywna, co dało siłę złotemu. Nasza waluta od ogłoszenia ratingu wyraźnie się umacnia, przebijając kolejne poziomy.

    Wydarzenia znad Bosforu nie odbiły się na kondycji złotego ani warszawskiej giełdy, która jest dzisiaj liderem wzrostów w Europie. W gorszej sytuacji znajduje się co oczywiste turecka lira. Po pierwszych informacjach, że przewrót jest udany traciła ponad 5% wobec euro, jak i dolara. Później, po zdementowaniu tej informacji, część strat została odrobiona.

    O 14:00 GUS podał dane dotyczące rynku pracy. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 5,3% w skali roku i obecnie wynosi 4252,2 zł brutto. Jest to wynik lepszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wzrostu o 4,8%. Równie pozytywnie zaskoczyły dane o zatrudnieniu, które wzrosło o 3,1% wobec prognozowanych 2,9%.
    Złoty przede wszystkim ze względu na rating agencji Fitch umacnia się wobec głównych walut światowych. Euro tanieje o 4 grosze, łatwo przebijając poziom 4,40 zł. Dolar kosztuje 3,96 zł. Złoty umacnia się również wobec franka, który w najbliższym czasie może testować poziom 4,00 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro odpiera atak jastrzębiego FEDu
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Złoty kapituluje?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Wciśnięta pauza
Krzysztof Adamczak