pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Rating bez zmian, Brexit znowu twardy.

Rating bez zmian, Brexit znowu twardy.

16 sty 2017 Autor: Krzysztof Adamczak

Święto w USA, May nie ustąpi, Fitch utrzymuje ocenę dla Polski.

Dzień Martina Luthera Kinga.

    Ze względu na dzisiejsze święto w Stanach Zjednoczonych, zmienność miała być niewielka. Zwyczajowo brak amerykańskiej sesji wpływa na aktywność rynków europejskich. Tym razem jednak wydarzenia z weekendu, były wystarczająco istotne, by rozruszać rynki. Zresztą swoją cegiełkę to dzisiejszej zmienności dorzucił również Donald Trump. Prezydent elekt udzielił dwóch jak zwykle barwnych wywiadów w europejskiej prasie. Po raz kolejny opowiedział się za zniesieniem sankcji nałożonych na Moskwę. Skrytykował NATO oraz co chyba istotniejsze (z punktu widzenia rynków walutowych) Angelę Merkel. Co prawda zrobił to w nadwyraz (jak na niego) dyplomatyczny sposób. Odniósł się również do Brexitu, przy czym wykazał sporą determinację, by jak najszybciej wypracować nowe porozumienie handlowe z UK. Taka wiadomość zapewne mocno by wsparła funta gdyby nie wypowiedź brytyjskiej pani premier.

Theresa May nie pójdzie na ustępstwa.

    A tak dokładniej zapowiedź jej wypowiedzi. Sunday Times twierdzi, że w jutrzejszym wystąpieniu dotyczącym negocjacji z UE pani May opowie się za ograniczeniem imigracji oraz samodzielnym ustalaniem warunków handlowych z pozostałymi krajami. Nawet jeśli miałoby to oznaczać rezygnację z dostępu do wspólnego rynku. Byłaby to jawna zapowiedź twardego brexitu. Funt, nie czekając na jutrzejsze wystąpienie, już dzisiaj traci. Kurs GBPUSD spadł do 1,20, brytyjska waluta traci także wobec złotego i znów kosztuje poniżej 5 złotych.

Rating bez zmian.

    Głównym wydarzeniem poprzedniego tygodnia miały być decyzje w sprawie ratingów dla Polski. Ostatecznie jednak Moody’s zrezygnował z aktualizacji oceny dla Polski, Portugalii oraz Łotwy. Z kolei ocena agencji Fitch pozostała bez zmian. Z jednej strony amerykańska agencja podkreśla pozytywne fundamenty, zwłaszcza zdrowy system bankowy. Z drugiej jednak podkreśla, że „przewidywalność polityki oraz klimat polityczny pogorszyły się”. Obniżeniu uległy również prognozy wzrostu gospodarczego. Pomimo utrzymania ratingu na złotym nie widać tendencji do umacniania się. Nasza waluta pozostaje stabilna, przy raczej niewielkiej zmienności.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odbicie na EUR/USD zatrzymane
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Niepewność nadal pozostaje
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Wspólna waluta pod presją
Krzysztof Pawlak