pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Raport z rynku pracy z USA w centrum uwagi

Raport z rynku pracy z USA w centrum uwagi

06 gru 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Czekamy na 14.30

Dzisiaj na rynkach dominuje wyczekiwanie na raport z amerykańskiego rynku pracy. Można stwierdzić, że inwestorzy nastawiają się na słabszy odczyt skoro dolar jest w odwrocie. I trudno się dziwić takiemu nastawieniu skoro wcześniejsze publikacje choćby ISM czy raport ADP wykazały spore rozczarowanie. Dzisiejsze dane są istotne w kontekście przyszłych działań Fed i perspektywy obniżki stóp procentowych. 

Wiele czynników może zamydlić obraz raportu

Trzeba jednak wziąć pod uwagę jak trudny może być raport do oceny. Z jednej strony warunki atmosferyczne spowodowały zastoje w produkcji więc obniżą zatrudnienie. Z drugiej wrócą ze strajków pracownicy General Motors więc zasilą zatrudnionych. Stąd wartość oczekiwana czyli 185tys może być ciężka do zrealizowania. Tym bardziej jeśli raport prywatnej firmy tzw ADP wykazał przyrost jedynie 67 tys nowych miejsc pracy. Inwestorzy mogą reagować na odczyt po prostu na lepszy czy gorszy od prognoz. Stąd niższy pułap aniżeli prognoza może być negatywny dla dolara. 

Obniżki stóp w grudniu nie będzie

Niemniej jednak przewidywania dotyczące obniżki stóp w tym miesiącu są bliskie zeru. Mimo oczywiście słabszych danych wspomnianych powyżej. Komunikat Fed może jednak skupić się właśnie na gorszych perspektywach i wtedy inwestorzy zaczną wyceniać obniżkę stóp na kolejnym posiedzeniu już w nowym roku. Tylko pamiętajmy jaki układ jest obecnie na dolarze. Problemy w gospodarce USA to problemy całego świata i tym samym słabe nastroje na rynkach. A wtedy dolar jako bezpieczna przystań zyskuje na wartości. 

Niemcy nadal na hamulcu

Dzisiaj na rynkach mieliśmy również dane z gospodarki niemieckiej. I trzeba przyznać, że są one mocno niepokojące. Produkcja przemysłowa za październik spadła o 1,7%. Rynki dość spokojnie przyjęły tą informację a euro straciło na wartości symbolicznie. Ta informacja nie jest oczywiście też korzystna dla Polski skoro gospodarka naszego największego partnera handlowego hamuje. 

Złoty stabilny

Krajowa waluta póki co zachowuje się dość spokojnie. EUR/PLN znajduje się w okolicach 4,27 czyli poziomach bliskich miesięcznemu minimum. Dane z rynku pracy o 14.30 mogą spowodować większą zmienność szczególnie na parze USD/PLN. Słabsze odczyty mogą spowodować ruch na południe na tej parze w okolice nawet 3,80. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak