Raport z rynku pracy w USA w centrum uwagi

07 sie 2020 Autor: Krzysztof Pawlak

Dolar kontynuuje odreagowanie z wczorajszego dnia po lepszych danych na temat bezrobocia. Na rynkach trwa wyczekiwanie na publikację oficjalnego raportu z rynku pracy z USA. Przedsmak w postaci raportu prywatnej firmy ADP wypadł blado, czy podobnie będzie dzisiaj o 14.30? Zobaczymy. Prezydent USA wraca do ostrej retoryki wobec Chin, tym razem oberwało się firmom technologicznym z Państwa Środka.

EUR/USD nieco niżej

Amerykańska waluta po wczorajszych danych na temat liczby nowych zasiłków dla bezrobotnych przeszła do kontrofensywy. EUR/USD wczoraj był notowany już momentami na poziomie 1,1920, podczas gdy dzisiaj schodzi niżej i jesteśmy w okolicach 1,18. Publikacja z czwartku zaskoczyła pozytywnie inwestorów, gdyż w USA zanotowano aż o ponad 200 tyś. mniej wniosków w sprawie zasiłków dla bezrobotnych.

Czekamy na ważne dane

Wynik ten może być wskazówką dla dzisiejszych danych z rynku pracy w USA z rządowych źródeł. Mniej zasiłków ma wpływ na niższe bezrobocie, prognozy mówią o spadku w lipcu do poziomu 10,5% z 11,1% widzianych w czerwcu. Analitycy oczekują też zwiększenia etatów poza rolnictwem o 1,6 mln. Normalnie wynik ten byłby realny do osiągnięcia, ale lekkie wątpliwości pojawiły się po zatrważająco małej ilości nowych miejsc pracy, które w analogicznym okresie przedstawiła prywatna firma ADP w tym tygodniu. Trzeba jednak wspomnieć, że nie raz raporty te mocno się różniły i niewykluczone, że będzie tak i tym razem. Szczególnie że w poprzednim miesiącu było to samo, a firma ADP miała spory problem z liczeniem odbudowujących się miejsc pracy, dokonując olbrzymiej rewizji danych dopiero w kolejnym miesiącu. Komplet danych poznamy o 14.30.

Nie kto inny jak Trump

Wczoraj optymistyczne nastroje na rynkach, które panowały od początku tygodnia trafiły na lekki hamulec w postaci słów i decyzji Trumpa. Prezydent USA uderzył tym razem w chińskie firmy technologiczne. Zarządził, że aplikacje takie jak TikTok i WeChat mają w ciągu 45 dni zakończyć działanie na terenie USA. Dodatkowo od 20 września firmy z USA mają zakaz robienia interesów z chińską firmą Tencen. Czas pokaże czy to znów początek zaognienia konfliktu dwóch mocarstw. Co ciekawe jednak w tym samym czasie nowe rekordy notowano na technologicznym Nasdaq za sprawą ponad 6% wzrostu spółki Facebook.

Znów na „noże”?

Ten gigant technologiczny uruchomił właśnie nową aplikację do Instagrama, która daje możliwość dodawania krótkich filmów video. Nie przypadkowo więc w tym samym czasie zakazano właśnie działalności aplikacji Tik Tok, która była najpopularniejsza w USA i miała podobną funkcjonalność. Dla Facebooka będzie to szansa przejęcia tej części rynku. Nikt na ten moment jednak nie widzi innego problemu a mianowicie odpowiedzi strony chińskiej, bo ta niemal na pewno będzie. A w kogo najłatwiej uderzyć by wywrzeć wrażenie? Kandydat jest jeden, a więc firma Apple.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty na hamulcu

01 gru 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

To jeszcze nie koniec

30 lis 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Sztuka słuchania

29 lis 2022

Krzysztof Adamczak