Raport NBP. W środę podwyżka stóp?

13 mar 2017 Autor: Mateusz Wielewicki

Inflacja w Polsce.

Od początku dzisiejszej sesji nasza waluta ulega większemu osłabieniu wobec głównych walut. Dzieje się tak między innymi za sprawą opublikowanego rano raportu Narodowego Banku Polskiego. Z zawartych w nim prognoz wynika, że inflacja w dalszej części roku może wyhamować, a poziom inflacji w całym roku 2017 powinien wynieść ok 2%. Będzie utrzymywała się ona zatem poniżej docelowo progu 2,5%. Według NBP taka sytuacja ma utrzymać się do końca 2019 roku. Oznacza to, że podwyżka stóp procentowych w Polsce jest bardzo mało prawdopodobna.
Złotówka traci od rana 2 grosze w stosunku do franka, który kosztuje obecnie 4,03 zł. Cena funta wzrosła o 4 grosze, ale nadal utrzymuje się poniżej 5,00 zł.  Za jednego dolara zapłacimy dziś 4,06 zł, a za euro 4,34 zł.

FED decyduje.

Wszyscy inwestorzy wyczekują już środy. będzie to najważniejszy dzień rozpoczynającego się tygodnia. Po bardzo dobrym piątkowym odczycie sytuacji rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, zmiana zatrudnienia wyniosła 235 tys. wobec oczekiwanych 190 tys., zdaje się, że członkowie FED nie mają za bardzo pola manewru. Rynki są praktycznie przekonane o podwyżce stóp procentowych w USA do poziomu 0,75%-1%. Decyzja o pozostawieniu stóp na obecnych poziomach bardzo rozczarowałaby rynki, a dolar najprawdopodobniej znacznie by się osłabił. Ostateczna decyzja zostanie przedstawiona w środę o 19:00 czasu polskiego, a pół godziny później będzie miała miejsce konferencja prasowa.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny