pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Rajd na EUR/USD przystopowany

Rajd na EUR/USD przystopowany

16 paź 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Cały tydzień obserwowaliśmy umacnianie się euro do dolara. Kurs zawędrował nawet do poziomu 1,1495, czyli najwyżej od końca sierpnia. Było to pokłosie dość gołębiego minutes z wrześniowego posiedzenia Fed oraz słabych payrollsów opublikowanych na początku października. Bardzo słabe były również inne dane z amerykańskiej gospodarki m.in. sprzedaż detaliczna. Z pomocą dolarowi przyszły wczorajsze odczyty inflacji i liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, które były lepsze od prognoz. Kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,1360, póki co jednak wygląda to na ruch korekcyjny.

Trzeba jednak przyznać, że sporo argumentów przemawia za mocniejszym dolarem. A do tego grający na wzrosty na EUR/USD muszą pamiętać, że mają przeciwko sobie Europejski Bank Centralny. Wysokie poziomy EUR/USD były nie do zaakceptowania i można było się spodziewać, że prędzej czy później pojawi się reakcja. W tym tygodniu Ewald Novotny z EBC stwierdził, że potrzebne są nowe instrumenty w działaniu EBC by inflacja wróciła do celu, co można przełożyć na to, że program QE zostanie wydłużony. A to przełożyło by się na słabsze euro.

Do tego członkowie Fed co raz częściej w swoich wystąpieniach mówią, że pełne zatrudnienie w USA zostało osiągnięte, a inflacja stopniowo rośnie więc wypadałoby podnieść stopy procentowe jeszcze w tym roku. Wszystko powinny wyjaśnić kolejne publikowane dane makro z amerykańskiej i chińskiej gospodarki.

Ostatnie godziny na rynku walutowym przyniosły osłabienie polskiego złotego. Szczególnie złotówka straciła do dolara, który zyskiwał do wszystkich walut na szerokim rynku, co wywarło presje podażową na waluty rynków wschodzących. Rodzimej walucie nie pomogły również dane o inflacji z naszego kraju. Inflacja wyniosła -0,8% r/r czyli jeszcze niżej od poprzedniego odczytu -0,6%.

Przed południem poznaliśmy dane o inflacji ze strefy euro. Odczyty były nieznacznie niższe od prognoz, ale nie spowodowały żadnego ruchu na parze EUR/USD. Po południu warto zwrócić uwagę na dane z USA. O 15.15 odczyt produkcji przemysłowej m/m, i wykorzystanie mocy produkcyjnych, o 16.00 indeks Uniwersytetu Michigan. Gdyby publikacje były lepsze od prognoz możliwy jest ruch w kierunku 1,13 na głównej parze walutowej świata.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Próba opanowania emocji, ale strach pozostaje
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Ujemna korelacja USD vs surowce nie działa
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

EBC nie zmienia stóp procentowych
Dawid Górny