pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Rada w obliczu zagrożenia spiralą płacowo-inflacyjną

Rada w obliczu zagrożenia spiralą płacowo-inflacyjną

21 gru 2021 Autor: Krzysztof Pawlak

Pozytywne dane makroekonomiczne z Polski. RPP może nie mieć wyboru i podniesie koszt pieniądza w styczniu. Dynamika cen w naszym kraju również argumentem za. Odbicie na giełdach po kilkudniowej wyprzedaży. Zmienność na rynkach nieco przygasa. 

Na dobrym torze

W ostatnich dniach pojawiło się kilka ważnych odczytów makro z rodzimej gospodarki. I trzeba przyznać, że cała seria danych za listopad wypada bardzo dobrze, przekraczając dość znacznie oczekiwania analityków. Dzisiaj pojawił się wynik sprzedaży detalicznej i wyniósł 21,2% w relacji r/r. Warto dodać, że w październiku wynik osiągnął 14,4%. 

Argumenty za podwyżkami stóp w Polsce

Dokładając do tego ponad 15% odczyt produkcji przemysłowej (również za listopad), widać, że polska gospodarka jest mocno rozpędzona. Za takim faktem przemawia też trudna sytuacja na rynku pracy, gdzie firmy mają problem ze znalezieniem pracowników, jak również zbliżona do 8% inflacja konsumencka. Te powyższe argumenty powinny nie dać wyboru RPP, by kontynuować proces normalizacji polityki monetarnej w Polsce i dalej podwyższać stopy procentowe. Rada nadal jest spóźniona w tym względzie, tym bardziej że koszt pieniądza wynosi raptem 1,75% przy inflacji ponad 6% wyższej. 

Kiedy inflacja 10%?

Ruch RPP na styczniowym posiedzeniu jest mocno oczekiwany szczególnie przy rosnących spekulacjach o tym, że inflacja w Polsce może sięgnąć ponad 10%. Wzrost cen absolutnie nie ma zamiaru odpuszczać, w listopadzie dynamika wyniosła 7,8% r/r. Wiele się mówi o wprowadzonej tarczy antyinflacyjnej, która ma dać chwilową ulgę choćby części gospodarstw domowych. Niemniej jednak wydaje się, mówiąc w dużym skrócie, że spowoduje jedynie przesunięcie szczytu inflacji, który zobaczymy najprawdopodobniej w II kwartale 2022 roku. Nie można oczywiście tego przesądzać, tym bardziej że wszelkie dopłaty i tarcze mają jeden skutek, a więc wzrost dochodu rozporządzalnego, który powoduje impuls popytowy. Będzie to oddziaływać na wyższą dynamikę cen w całym roku 2022, a także zapewne jeszcze w kolejnym, szczególnie z uwzględnieniem możliwego pojawienia się spirali płacowo-inflacyjnej. Dobra kondycja gospodarki i rynku pracy powoduje, że rośnie chęć do uzyskania wyższego wynagrodzenia, a to prowadzi do wzrostu cen i tzw. drugiej rundy wystrzału inflacji. I tutaj ważna rola NBP, by do tego nie dopuścić, podwyższając stopy procentowe nawet do poziomu 3% w kolejnych miesiącach. 

Zagrożenie pandemiczne nadal aktualne

Dzisiaj kalendarz makro jest znów ubogi, podobnie jak to miało miejsce wczoraj. Niemniej jednak widać odbicie na giełdach po wyprzedaży w ostatnich kilku dniach. Niemiecki DAX rośnie dzisiaj prawie 1%, a kontrakty na otwarcie amerykańskich indeksów również oscylują na podobnych poziomach. Czy to znaczy, że obawa o szybsze rozprzestrzenianie się koronawirusa minęła? Niekoniecznie, inwestorzy nadal są zaniepokojeni wzrostem liczby przypadków COVID-19 zarówno w Europie jak i USA, ale póki wprowadzanie restrykcji odbywa się na niewielką skalę, jest to mały pretekst do korekcyjnego odbicia. Zagrożenie wariantem Omikron jest cały czas realne, dlatego trzeba być czujnym, bo odbicie na parkietach giełdowych może być krótkie. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak