Co przyniesie nowy tydzień?

22 maja 2017 Autor: Mateusz Wielewicki

EUR/USD przebija kolejne granice

Od dłuższego czasu obserwujemy spory spadek wartości dolara. Na słabość amerykańskiej waluty z całą pewnością wpływa zachowanie nowego prezydenta USA, Donalda Trumpa. Początkowo nie potrafił on wprowadzić w życie swoich przedwyborczych obietnic. Inwestorzy szczególnie liczyli na reformę w sprawie podatków. Wydaje się,  że cierpliwość na rynkach skończyła się po ostatnich doniesieniach jakoby Trump miał utrzymywać kontakty z Rosją oraz zwolnieniu szefa FBI. Skutkiem tego jest przebicie kolejnych poziomów na głównej parze walutowej. EUR/USD przekroczył dziś poziom 1,12 i wygląda na to, że nie ma zamiaru się zatrzymywać. Prawdopodobnie nawet środowy odczyt tzw. minutek z posiedzenia FOMC nie będzie w stanie zmienić na dłużej sentymentu inwestorów do dolara, ponieważ zdaje się, że podwyżki w stóp procentowych w USA zostały już dawno wycenione.

Poniedziałek z polskimi odczytami

Dzisiejsza karta z kalendarza makroekonomicznego praktycznie świeci pustkami. Odczyty z koniunktury w polskiej gospodarce są praktycznie jedynymi poza publikacją bilansu handlu w Japonii oraz indeksów w Australii. Po bardzo dobrych danych dotyczących PKB, wyniki sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej rozczarowały. A jakie będą dzisiejsze odczyty dowiemy się już po godzinie 14:00. Tymczasem polski złoty ponownie zyskuje do głównych walut. Dolara kupimy po 3,72 zł, euro po 4,18 zł. Frank i funt kosztują odpowiednio 3,83 zł oraz 4,84 zł.

BoC i PMI

Jutrzejszy dzień upłynie nam pod znakiem odczytów PMI. Dane z Europy będą miały znaczenie dla członków EBC, którzy będą obradować już w czerwcu. W środę, poza publikacją protokołu z posiedzenia FOMC, poznamy decyzję Banku Kanady w sprawie wysokości stóp procentowych. W ciągu tych dwóch dni opublikowane zostaną najważniejsze dla inwestorów dane w tym tygodniu. Możemy się zatem spodziewać, że wtorek i środa przyniosą nam największą zmienność na rynkach walutowych.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny