Przerwa na chińskich parkietach

08 lut 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Maleją rezerwy walutowe w Chinach. Obchody nowego roku w Państwie Środka pozwalają złapać oddech japońskim Inwestorom. Ubogi kalendarz makroekonomiczny. Złoty znów w odwrocie.

W tym tygodniu większość chińskich parkietów pozostaje zamknięta. Przyczyną są obchody chińskiego nowego roku, który rozpoczyna się 15 lutego. Pomimo niedziałających parkietów, poznaliśmy ważne dane dotyczące rezerw walutowych w Państwie Środka. Spadły one o prawie 100 mld dolarów, ale ten wynik okazał się lepszy od przewidywanego przez analityków. Taki spadek rezerw w Chinach spowodowany jest obroną kursu juana, który na skutek słabych wiadomości z gospodarki traci na wartości.

Wolne od handlu na chińskich parkietach pozwoliło na złapanie oddechu chociażby na japońskiej giełdzie. Główny indeks japoński w dniu dzisiejszym odreagował o ok. 1,1%.

Poniedziałkowa kartka z kalendarza nie zawiera odczytów, które mogłyby diametralnie zmienić kierunki notowań na głównych parach walutowych. W nocy poznaliśmy bilans płatniczy Japonii. Okazał się on wyższy, niż prognozowany wynik.

Z samego rana ok. godziny 9:00 poznaliśmy serię danych z Europy. W Czechach podano stopę bezrobocia, która wyniosła 6,4%, wobec spodziewanego wyniku 6,5%. Poznaliśmy również rozczarowujący wynik produkcji przemysłowej naszych południowych Sąsiadów. Roczna dynamika wyniosła zaledwie 0,7%. Ten sam wskaźnik podała również Hiszpania. Jej odczyt również znalazł się poniżej oczekiwań rynkowych i wyniósł 3,7%. Z kolei Węgry podały wstępny wynik bilansu handlu zagranicznego. Jest ponad dwukrotnie lepszy od prognozowanego.

O godzinie 10:30 poznaliśmy wysokość indeksu Sentix dla Strefy Euro. Index Sentix jest to grupa wskaźników, która obrazuje oczekiwania inwestorów finansowych. Badania przeprowadzane są wśród inwestorów z dwunastu różnych rynków. Dzisiejszy odczyt tego wskaźnika pokazał, jak bardzo pogorszyły się nastroje inwestorów. Wynik indeksu okazał się słabszy od oczekiwań analityków, wynosząc zaledwie 6 punktów. Co przy wynikach 15,7 w grudniu i 9,6 w styczniu wygląda słabo. Po tym odczycie euro zaczęło się osłabiać i na ten moment traci do dolara prawie 1 centa.

W dniu dzisiejszym polska waluta traci na wartości w stosunku do głównych walut. Największy spadek polska waluta zanotowała względem dolara. Wzrost jego ceny o 4 grosze powoduje, że cena amerykańskiej waluty po raz kolejny ociera się o poziom 4,00 zł. Euro podrożało dzisiaj o 3 grosze i kosztuje 4,43 zł. O tę samą kwotę podrożał frank szwajcarski, który ponownie przebił granice 4,00 zł i kosztuje 4,01 zł. Najmniej złotówka straciła do funta brytyjskiego, za którego należy zapłacić 5,74 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty na hamulcu

01 gru 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

To jeszcze nie koniec

30 lis 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Sztuka słuchania

29 lis 2022

Krzysztof Adamczak