pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Przemysłowa iskierka nadziei

Przemysłowa iskierka nadziei

22 lis 2019 Autor: Krzysztof Adamczak

Wolta we wskaźnikach PMI, problemy z oceną kolejnych plotek oraz wystąpienie nowej szefowej EBC.

Przemysł w górę, usługi w dół.

    W obecnym roku odczyty indeksów PMI przeżywają prawdziwy renesans. Po okresie, gdy ich wpływ na rynki był mocno ograniczony, od pewnego czasu inwestorzy znacznie baczniej obserwują te odczyty. Jest to oczywiście związane z załamaniem wyników zwłaszcza dla niemieckiego przemysłu. Dzisiejszy odczyt budzi emocje jednak z zupełnie innych powodów. Po pierwsze dlatego, że w końcu powiało od nich optymizmem. Indeksy przemysłowe zarówno w Niemczech, jak i w całej strefie euro nie tylko odbiły, ale również zaskoczyły skalą odbicia. Nadal jednak należy pamiętać, że w obu przypadkach znajdujemy się grubo pod kreską, a wyniki na poziomie 43,8 pkt u naszych zachodnich sąsiadów, oraz 46,6 pkt w strefie euro dalej są bezwzględnie złe. Warto też zwrócić uwagę na efekt, przed którym już wcześniej ostrzegał Mario Draghi, a mianowicie na rozlanie się gorszych nastrojów na pozostałe segmenty gospodarki. Takie zjawisko obserwuje dziś na indeksach usługowych, które wbrew oczekiwaniom analityków zaliczają solidne spadki. W tym przypadku pozytywne jest jednak to, że wyniki cały czas utrzymują się powyżej granicy 50 pkt. Po południu poznamy także odczyty dotyczące sentymentu za oceanem.

Bez deadlinu.

    Kolejny dzień przynosi następne plotki dotyczące konfliktu handlowego. Tym razem jednak rynek ma spory problem, by je jednoznacznie ocenić. Ostatnie pogłoski mówią o tym, że strona amerykańska na poważnie zastanawia się nad zawieszeniem grudniowego terminu wprowadzeniu kolejnych ceł na produkty z Chin. Po pierwsze trudno uwierzyć, by Amerykanie sami z siebie zrezygnowali z tego straszaka, nie uzyskując nic w zamian. Takie zachowanie bardzo odbiega od tego, do jakiego do tej pory przyzwyczaił nas Donald Trump. Nawet jeśli okaże się to prawdą, to niekoniecznie musi oznaczać, że jest to dobra wiadomość. Tak naprawdę przekreśla ona możliwość podpisania choćby wstępnego porozumienia jeszcze w tym roku. Takie rozwiązanie grozi zarażeniem się wirusem brexitowym, co by oznaczało przeciąganie się niepewności w nieskończoność.

Przemówienie Lagarde.

    Dzisiaj mogliśmy po raz pierwszy wysłuchać wystąpienia nowej prezes EBC na temat polityki pieniężnej. Do tej pory pani Lagarde zgrabnie omijała te wątki. Francuzka przede wszystkim skupiła się na motywowaniu do bardziej ekspansywnej polityki fiskalnej. Z wewnętrznych działań zapowiedziała bardziej skrupulatne monitorować skutki uboczne działań EBC. W swoim wystąpieniu wielokrotnie odnosiła się do niepewności oraz wielu ryzyk globalnych. Słowem to wystąpienie wydaje się kwintesencją nowej szefowej EBC.

    Złoty dzisiaj powoli już wchodzi w tryb weekendowy. Zmienność pozostaje niewielka i wyceny głównych walut pozostają w okolicach wczorajszej sesji. Euro kosztuje 4,29 zł, dolar – 3,88 zł, frank – 3,905 zł, a funt nieśmiało próbuje zejść poniżej 5 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Wykresy xxxPLN – nuda czy emocje?
Dawid Górny

Komentarz walutowy

PLN ma mocne argumenty
Krzysztof Pawlak