pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Przemysł rozczarowuje. Rośnie liczba ryzyk.

Przemysł rozczarowuje. Rośnie liczba ryzyk.

07 lut 2017 Autor: Krzysztof Adamczak

Ujemna dynamika przemysłu w Niemczech, klimat dla złotego może się znacząco popsuć.

Odczyty dotyczące produkcji przemysłowej…

    Bieżący tydzień w kwestii odczytów makroekonomicznych jest znacznie bardziej spokojny aniżeli poprzedni. Dzisiaj najwięcej uwagi przykuwa produkcja przemysłowa w Niemczech, przede wszystkim ze względu na wyjątkowo słaby wynik. W grudniu zmalała ona o 3%, pomimo że zakładany był niewielki wzrost. Ostatni raz tak silny miesięczny spadek był odnotowany w 2009 roku. Wynik ten spowodował, że w perspektywie roku produkcja przemysłowa zmniejszyła się o 0,7%. Analitycy spodziewali się wzrostu na poziomie 2,5%. Także odczyty z Węgier i Czech rozczarowały.

…oraz pozostałe.

    Dzisiaj poznaliśmy również decyzje w sprawie stóp procentowych w Australii i Rumunii. W obu przypadkach główna stopa pozostała bez zmian. Na antypodach wynosi ona 1,50%, w Bukareszcie jest o 25 pb. wyższa. W Wielkiej Brytanii rozczarował indeks Halifax dotyczący cen nieruchomości. Przed nami jeszcze odczyty zza oceanu. Dane dotyczące handlu zagranicznego zaprezentują Stany Zjednoczone oraz Kanada.

Czy to koniec umocnienia na złotym?

    Od początku roku nasza waluta widocznie się umacnia. Ma to związek z globalną tendencją, na fali której kapitał przepływał do bardziej ryzykownych  aktywów. Ze względu na rosnącą liczbą ognisk zapalnych na świecie, już niebawem możemy obserwować odpływ kapitału do bardziej bezpiecznych przystani. Przede wszystkim powraca temat Grecji i jej kolosalnych długów, które według MFW jest “niespłacalny”. Rząd w Atenach został wezwany do przyspieszenia reform. Naciski te mogą doprowadzić do rozpisania nowych wyborów. Do tego dochodzi ofensywa Marine Le Pen w kampanii prezydenckiej we Francji. Liderka Frontu Narodowego zapowiedziała przeprowadzenia referendum w sprawie porzucenie Unii Europejskiej oraz wspólnej waluty. Podobne problemy krążą wokół marcowych wyborów w Holandii. Oczywiście nie można zapominać o Donaldzie Trumpie, który co chwilę wywołuje nowe zamieszanie. Takie nagromadzenie negatywnych potencjalnych zdarzeń z całą pewnością zmniejszy apetyt na ryzyko wśród inwestorów. Niewykluczone, że kolejny raz to nasza waluta najmocniej odczuje tę zmianę sentymentu.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacja w USA na celowniku
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Alarm włączony, ale paniki nie ma
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Przemysł w Europie znów „na hamulcu”
Krzysztof Pawlak