Przemówienia Yellen i Draghiego. Rynek pracy w Polsce.

18 Lis 2016

Obniżka stóp w USA praktycznie przesądzona

Po wczorajszej przedpołudniowej korekcie na głównej parze walutowej nie ma już w ogóle śladu. Wszystko to zawdzięczamy popołudniowemu wystąpieniu szefowej FED. Podczas swojej wypowiedzi Yellen, pomimo ostatnio popularnego stwierdzenia “poczekamy, zobaczymy”, dała inwestorom do zrozumienia, że grudniowa podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych to już praktycznie tylko formalność, a zwlekanie z tą decyzją do kolejnych posiedzeń jest niewskazane.  Po jej wypowiedzi dolar zaczął ponownie się umacniać i przebijać kolejne psychologiczne poziomy. Dziś rano na parze EUR/USD obserwowaliśmy poziomy poniżej 1,06.

Z kolei dzisiaj podczas konferencji banków wystąpił prezes EBC, Mario Draghi. Jednakże jak można było się spodziewać z jego ust nie padły żadne konkretne deklaracje. Aktualny ruch wzrostowy na głównej parze walutowej możemy tłumaczyć albo realizacją zysków i zamykaniem pozycji przez inwestorów przed weekendem, albo faktem, iż rano dotarliśmy do istotnego minimum z przełomu listopada/grudnia ubiegłego roku.

Przeciętne wynagrodzenie w górę

O godzinie 14:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące sytuacji na polskim rynku pracy. Okazało się, że przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło do niecałych 4260 zł. Jednakże w stosunku rocznym wzrost wynagrodzenia nie okazał się tak duży jak oczekiwali analitycy.

Piątek jest również kolejnym złym dniem dla naszej waluty. Złotówka ciągle się osłabia wyznaczając nowe maksima w stosunku do niektórych walut.  Pomimo niewielkiego zniwelowania porannych strat euro kosztuje 4,43 zł, dolar 4,17 zł, czyli 3 grosze poniżej dzisiejszego maksimum. Cena franka oscyluje w okolicach poziomu 4,15 zł. Jedyną walutą, która aktualnie traci do złotówki to funt. Koszt zakupu brytyjskiej waluty to 5,15 zł, a warto przypomnieć, że w godzinach porannych jego cena wynosiła 5,22 zł

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Oda do funta

24 Lut 2021

Komentarz walutowy

„To nie ma tak, że dobrze albo że niedobrze‟

23 Lut 2021

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Wielki reset

22 Lut 2021

Krzysztof Adamczak