pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Przemówienia Yellen i Draghiego. Rynek pracy w Polsce.

Przemówienia Yellen i Draghiego. Rynek pracy w Polsce.

18 lis 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Obniżka stóp w USA praktycznie przesądzona

Po wczorajszej przedpołudniowej korekcie na głównej parze walutowej nie ma już w ogóle śladu. Wszystko to zawdzięczamy popołudniowemu wystąpieniu szefowej FED. Podczas swojej wypowiedzi Yellen, pomimo ostatnio popularnego stwierdzenia “poczekamy, zobaczymy”, dała inwestorom do zrozumienia, że grudniowa podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych to już praktycznie tylko formalność, a zwlekanie z tą decyzją do kolejnych posiedzeń jest niewskazane.  Po jej wypowiedzi dolar zaczął ponownie się umacniać i przebijać kolejne psychologiczne poziomy. Dziś rano na parze EUR/USD obserwowaliśmy poziomy poniżej 1,06.

Z kolei dzisiaj podczas konferencji banków wystąpił prezes EBC, Mario Draghi. Jednakże jak można było się spodziewać z jego ust nie padły żadne konkretne deklaracje. Aktualny ruch wzrostowy na głównej parze walutowej możemy tłumaczyć albo realizacją zysków i zamykaniem pozycji przez inwestorów przed weekendem, albo faktem, iż rano dotarliśmy do istotnego minimum z przełomu listopada/grudnia ubiegłego roku.

Przeciętne wynagrodzenie w górę

O godzinie 14:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące sytuacji na polskim rynku pracy. Okazało się, że przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło do niecałych 4260 zł. Jednakże w stosunku rocznym wzrost wynagrodzenia nie okazał się tak duży jak oczekiwali analitycy.

Piątek jest również kolejnym złym dniem dla naszej waluty. Złotówka ciągle się osłabia wyznaczając nowe maksima w stosunku do niektórych walut.  Pomimo niewielkiego zniwelowania porannych strat euro kosztuje 4,43 zł, dolar 4,17 zł, czyli 3 grosze poniżej dzisiejszego maksimum. Cena franka oscyluje w okolicach poziomu 4,15 zł. Jedyną walutą, która aktualnie traci do złotówki to funt. Koszt zakupu brytyjskiej waluty to 5,15 zł, a warto przypomnieć, że w godzinach porannych jego cena wynosiła 5,22 zł


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Upadek PLN
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Próba opanowania emocji, ale strach pozostaje
Krzysztof Pawlak