pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Przed przemówieniem Janet Yellen

Przed przemówieniem Janet Yellen

22 maj 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Wczorajsze dane makro ze stanów (wskaźnik przemysłowy Fed z Filadelfii oraz sprzedaż istniejących nieruchomości) wypadły nieznacznie gorzej od oczekiwań, mimo to indeksy giełdowe zakończyły dzień na niewielkich plusach. Dziś rano poznaliśmy PKB oraz wskaźnik nastrojów biznesowych Ifo w Niemczech. Oba odczyty były nieco powyżej rynkowego konsensusu, co miało przełożenie na umocnienie europejskiej waluty. W porannym przemówieniu szef EBC Mario Draghi powiedział, że ‘’oczekiwania inflacyjne wzrastają od minimalnych poziomów’’, oraz że ‘’perespektywy gospodarcze są najlepsze od 7 lat’’. EURUSD rósł 0,6% ale po dobrych danych na temat inflacji z stanów ten ruch rozstał zniwelowany.

O 14:30 poznaliśmy wspomniany bazowy wskaźnik inflacji CPI z USA. Prognoza wynosiła 0,2% natomiast wynik wypadł na poziomie 0,3%. Lepsza od oczekiwań informacja szybko przełożyła się na 50-pipsowy ruch do poziomu 1,1105. Również istotnym wydarzeniem dla rynków będzie przemówienie prezesa Fed Janet Yellen, które rozpocznie się o godz. 19:00.

Przy okazji szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze doszło wczoraj wieczorem do spotkania za zamkniętymi drzwiami Angeli Merkel, Francoisa Hollanda i Aleksisa Ciprasa. Rozmowa jak się można domyślić dotyczyła wsparcia dla Grecji jednak po dwóch godzinach spotkania wszyscy przedstawiciele odmówili komentarza. Jednak przed rozmową prezydent Francji podsumował, że ‘’Nie przyjechaliśmy do Rygi, by negocjować w sprawie Grecji’’.

Nasza rodzima waluta handlowana jest w okolicach wczorajszego zamknięcia. Dolar i funt  wynoszą odpowiednio 3,702 i 5,754. Kurs franka i euro w zasadzie od wczoraj się nie zmienił i wynosi odpowiednio 3,932 i 4,102. Obserwując rynek wydaje się, że niedzielne wybory prezydenckie nie będą miały większego znaczenia dla złotówki.

W poniedziałek kalendarz makro jest w zasadzie pusty, to ze względu na dzień wolny w takich krajach jak Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania i USA. Z powodu świąt w tych krajach zmienność na rynkach w poniedziałek powinna być bardzo umiarkowana.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak