pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Projekt budżetu został przyjęty

Projekt budżetu został przyjęty

29 wrz 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

OPEC zaskakuje, ale tylko na niby. W Polsce dymisja w cieniu budżetu.

    Wczoraj zakończyło się dwudniowe Międzynarodowe Forum Energii w Algierii. Ku zaskoczeniu rynku przedstawiciele OPEC ogłosili, że doszli do porozumienia w sprawie ograniczenie wydobycia ropy naftowej. Rynki z entuzjazmem przyjęły tę wiadomość i cena czarnego złota poszybowała w górę, a za nią kilka walut w tym dolar kanadyjski, korona norweska czy rosyjski rubel. Na przeciwnym biegunie znalazły się waluty uważane za bezpieczną przystań, a przede wszystkim japoński jen.

    Tak gwałtowna reakcja jest zaskakująca. Ograniczenie wydobycia do poziomu 32,5-33 mln baryłek dziennie, jest zdecydowanie niewystarczające, by zakończyć erę nadpodaży na tym rynku. Według różnych szacunków w sierpniu wydobycie wyniosło między 33,2 a 33,7 mln baryłek. Zmniejszenie wydobycia o niecały milion nie zmienia znacząco fundamentów. Zwłaszcza że nie podano żadnych szczegółów, takich jak choćby kto (prócz Arabii Saudyjskiej) miałby zmniejszyć swoje wydobycie. Historia również pokazuje, że limity nigdy nie były sztywno egzekwowane, co może zniwelować efekt wczorajszego ograniczenia.

    Premier Szydło ogłosiła przyjęcie projektu budżetu na 2017 rok. Nie udało się zachować stanowiska ministrowi finansów. Pawła Szałamachę zastąpi na stanowisku wicepremier Morawiecki. Ruch ten może wskazywać, że rządowi bardziej zależy na realizacji swoich programów niż utrzymaniu dyscypliny fiskalnej. Fakt ten może w przyszłości znacząco ciążyć złotemu.

    Pani premier zapowiedziała, że główne założenia makroekonomiczne do ustawy nie uległy zmianie. Tak więc według rządu w przyszłym roku czeka nas wzrost PKB na poziomie 3,6% oraz deficyt nieprzekraczający 59,3 mld złotych. Szczegółowe informacje zostaną podane jutro, ale pani Szydło już zapowiedziała, że środki na realizację obietnic zostały zapewnione. Zwłaszcza podkreśliła tu sztandarowy program 500+, podniesienie minimalnej emerytury do 1000 zł oraz darmowe leki dla seniorów. Na więcej informacji musimy poczekać do jutra.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odbicie na EUR/USD zatrzymane
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Niepewność nadal pozostaje
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Wspólna waluta pod presją
Krzysztof Pawlak