Problemy gospodarcze USA korzyścią dla Chin

09 lip 2020 Autor: Krzysztof Pawlak

Rynki próbują zignorować pojawiające się złe informacje i powrócić do optymistycznych nastrojów z początku tygodnia. Kolejne rekordy amerykańskiego indeksu giełdowego Nasdaq i …. liczby nowych zakażonych w USA. Dość ubogi kalendarz makro w dniu dzisiejszym, warte uwagi jedynie dane nowych bezrobotnych ze Stanów. Kolejne napięcie na linii USA i Chiny w sprawie Hongkongu.

Risk on wraca

Przy braku żadnych ważnych danych makro w tym tygodniu inwestorzy nieco baczniej zaczęli obserwować złą sytuację epidemiologiczną w USA i kolejne rekordy w liczbie nowych zakażonych. Szczególnie wczoraj widoczna była większa awersja do ryzyka i spadki na giełdach. W dniu dzisiejszym inwestorzy już jednak z powrotem założyli różowe okulary i rynki giełdowe wróciły do zielonych barw. Niemiecki DAX notuje ponad 1% wzrosty, a wcześniej na plusach sesję zakończyły rynki w Azji.

Ile można o tym samym mówić

Czy więc sytuacja epidemiologiczna w USA na tyle się poprawiła, że inwestorzy znów są w optymistycznych nastrojach? Absolutnie nie, ale często bywa tak, że jeśli temat jest grany non stop, to w końcu złe informacje są ignorowane i taki scenariusz widzimy w trakcie czwartkowej sesji. Łączna liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła dzisiaj 12 mln. Najgorsza sytuacja niezmiennie panuje w USA szczególnie w trzech Stanach, Kalifornii, Teksasie i Arizonie. Dopóki jednak nie zostaną wprowadzone żadne surowe restrykcje, wydaje się, że temat ten może być nieco pomijany. Na pewno na tej sytuacji cierpi dolar amerykański, który pozostaje w odwrocie, a EUR/USD zmierza w kierunku 1,14.

Pekin ograniczył autonomię Hongkongu niemal do zera

O dziwo wrażenia na inwestorach nie robi sytuacja w Hongkongu. Decyzja chińskiego rządu wprowadzająca w tym kraju ustawę o bezpieczeństwie narodowym wywołuje frustrację w wielu krajach. Wczoraj pojawiła się informacja, że Trump będzie chciał uderzyć nie w Pekin za te działania ale w walutę Hongkongu. Uderzenie w HKD byłoby bardzo podstępnym działaniem, gdyż w Chiny prezydent USA w tym momencie nie uderzy, obawiając się znów twardej walki, która przed wyborami mogłaby znacznie obniżyć i tak słabe notowania. Obecnie Trump w sondażach przegrywa z Bidenem o ponad 10 punktów procentowych.

Kto jednak przeciwstawi się Chinom?

Nie da się jednak ukryć, że Chiny i tak są wygranym sytuacji, w której świat znalazł się po pandemii. Nie dość, że wyszli najszybciej z tego kryzysu, to jeszcze wzmacniają swoją innowacyjność w kraju. Zmiana nastawienia gospodarki z eksportowej na konsumpcję wewnętrzną doda im jeszcze większej siły na arenie międzynarodowej. A kto będzie na tyle odważny, że odrzuci współpracę z tak dużym rynkiem (1,4 mld mieszkańców), a do tego krajem, który za kilka lat stanie się liderem gospodarczym na świecie? Mimo że teraz świat potępia Chiny to i tak będzie musiał z tym mocarstwem żyć w zgodzie. I powoli chyba to dociera nawet do Trumpa, który nie zdecydował się iść na otwartą wojnę, bo sam może w niej przegrać.

Ile nowych bezrobotnych w USA

Dzisiaj poznaliśmy dane na temat bilansu handlowego naszego zachodniego sąsiada i trzeba przyznać, że okazały się one sporo słabsze aniżeli mówiły prognozy. Szczególnie eksport okazał się o prawie 5% mniejszy. O 14.30 poznamy dane z USA na temat liczby nowych bezrobotnych, oczekiwania analityków mówią o wzroście o 1,375 mln nowych wniosków.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Apetyt na ryzyko wraca, PLN zyskuje

28 mar 2023

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Chwila spokoju wywołuje konsolidację

27 mar 2023

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Chwila spokoju wywołuje konsolidację

27 mar 2023

Adam Fuchs