pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Problemów do pesymizmu całe mnóstwo

Problemów do pesymizmu całe mnóstwo

15 paź 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Trudny początek tygodnia

Tydzień rozpoczyna się w dość pesymistycznych nastrojach. I nie może to nikogo dziwić gdyż problemów na świecie i przede wszystkim w Europie nie brakuje. Tym bardziej, że start nowego tygodnia to pasmo negatywnych informacji.

Co zrobią Włosi?

Dzisiaj włoski rząd ma przedstawić Brukseli swój oficjalny budżet. Jest niemal pewne, że skoro został już przegłosowany w rządzie Italii to KE otrzyma identyczne parametry a więc co najważniejsze zostanie utrzymany poziom 2,4% deficytu. Krytyka unijnych urzędników jest wielce prawdopodobna. Wspólna waluta może więc być pod presją w najbliższych dniach choć nieco zaskakująco póki co umacnia się do dolara.

Fiasko negocjacji po raz kolejny

Euro może też oberwać w związku z doniesieniami brexitowymi. Początkowo informacje z weekendu były pomyślne jednak szybko szef unijnych negocjatorów zdementował te plotki. Sprawa jest naprawdę na ostrzu noża gdyż w od środy trwać będzie dwudniowy szczyt UE, gdzie początkowo miało dojść do wstępnego podpisania porozumienia. Ostatnie newsy prasowe mówią jednak o fiasku negocjacji i to do tego stopnia, że jest ponoć blisko zerwania negocjacji. Oczywiście na bazie tych informacji jest jedną z najsłabszych dzisiaj walut.

Nieco w cieniu dobre informacje

Nie można nie wspomnieć o pozytywnych informacjach, które dotyczą naszego kraju. Agencja S&P mimo wszystko nieoczekiwanie podwyższyła rating naszego kraju do poziomu A-. Oceniono pozytywnie naszą gospodarkę jej stabilny wzrost, zwrócono również na większe dbanie o finanse publiczne. Co może dziwić? To bagatelizowanie ryzyka politycznego, które dwa lata wcześniej wywołało właśnie obniżkę ratingu. Sama decyzja jest oczywiście bardzo dobra dla Polski i powinna przyciągać kapitał. Złoty więc dzisiaj nieco zyskał i to mimo dość mizernych nastrojów na rynkach, co widać po umacniającym się jenie japońskim.

Sprzedaż detaliczna punktem kulminacyjnym dnia

Kalendarz makro nie jest dzisiaj aż tak bogaty. Poznaliśmy nieco wyższe od prognoz dane inflacji CPI z Polski ale przeszły one bez echa. W centrum uwagi więc pozostaje sprzedaż detaliczna z USA o 14.30. Tym bardziej, że miesiąc wcześniej dane nie wypadły zbyt okazale. Dobre dane mogą nieco wesprzeć amerykańską walutę, która pozostaje dziś nieco słabsza.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak