pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Prezydent Trump znów sieje zamęt na Twitterze

Prezydent Trump znów sieje zamęt na Twitterze

28 gru 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Mur na granicy z Meksykiem kością niezgody

Końcówka roku wcale nie należy do spokojnych. Ruchy i zmienność na głównych parach walutowych świata są naprawdę spore. Z jednej strony niska płynność jest wykorzystywana przez inwestorów by nieco zarobić jeszcze w końcówce roku. Z drugiej strony paraliż instytucji rządowych w USA wywołał odwrót inwestorów od dolara w końcówce tygodnia. Senat odrzucił przeznaczenie 5 mld USD na realizację sztandarowego pomysłu Trumpa czyli muru na granicy południowej.

Końcówka słaba ale….

Zielony i tak cały rok 2018 może zaliczyć do niezwykle udanych. Kolejne podwyżki stóp i wyjątkowa siła gospodarki USA na tle reszty świata powodowała, że inwestorzy dość “łakomie” kupowali amerykańską walutę. Końcówka roku to znów problemy budżetowe i tym zamrożenia działania administracji rządowych. Czy rok 2019 również będzie przebiegał pod znakiem dominacji dolara? Tutaj jednak można postawić spory znak zapytania. Kończy się etap wspierania gospodarki USA cięciami w podatkach. Jest to związane z przegraniem wyborów w listopadzie, w efekcie Demokraci już nie pozwolą na dalsze obciążanie budżetu.

Fed “niezależny” ale piętrzą się problemy

Również Fed nieco przyhamował ze swoim zacieśnieniem monetarnym a to powinno się przełożyć na osłabienie dolara. Co prawda na ten moment zredukowano oczekiwania o zaledwie jeden ruch ale jeśli dane makro będą sygnalizować pogarszanie się koniunktury to decydenci monetarni z USA zaczną dalej stopować swoje ruchy. Efekty widać również na rentownościach amerykańskich obligacji gdzie notujemy spadki poniżej 3%. Do tego nie można nie wspomnieć o nowych tweetach Trumpa, który otwarcie krytykuje prezesa Fed.

Szarpany handel

Końcówka tygodnia na rynkach przebiega pod znakiem ucieczki kapitału do bezpiecznych przystani. Umacnia się zarówno jen jak i frank szwajcarski. Odpowiada za to z pewnością fala spadków na rynku akcji szczególnie z wczoraj. Dzisiaj nastroje są nieco lepsze choćby na Daxie ale z końcową oceną trzeba poczekać na rozwój wypadków na rynku amerykańskim.  

Zmiany nieduże ale jednak na niekorzyść

Złoty nieco się osłabił w ostatnich godzinach. Z jednej strony mocniejsza wspólna waluta powinna wspierać aktywa uznawane za ryzykowne ale tym razem się to nie dzieje. EUR/PLN testuje granicę 4,30. Niemniej jednak nie wydaje się by w najbliższych godzinach miało nastąpić jeszcze większe osłabienie. Scenariuszem bazowym pozostaje dryfowanie w tych okolicach co obecnie.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny