pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Prezydent Chin zmienił swoje nastawienie

Prezydent Chin zmienił swoje nastawienie

10 kwi 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Poniedziałkowe dobre nastroje podtrzymane

Na rynkach dzisiaj trwa kontynuacja pozytywnego sentymentu. Apetyt na ryzyko jest obecny zarówno na rynku walutowym ale i obserwujemy wzrosty na zdecydowanej większości parkietów giełdowych. Poprawę klimatu inwestycyjnego zawdzięczamy wystąpieniu prezydenta Chin Xi Jinpinga.  

Prezydent Chin zaskakuje

W Boao na forum ekonomicznym przywódca Państwa Środka zapowiedział większą otwartość chińskiej gospodarki, i co z pewnością zadowoli prezydenta Trumpa obniżkę ceł na importowane samochody. Xi Jinping powiedział, że nie interesuje go nadwyżka handlowa a bardziej to by obywatele jego kraju mieli konkurencyjne produkty. Stąd też gotowość otwarcia niektórych sektorów gospodarki na wejście kapitału zagranicznego.

Inwestorzy wierzą w koniec wojny handlowej

Trudno wyrokować czy to punkt zwrotny w wojnie handlowej. Tym bardziej, że to łagodne stanowisko przywódcy Chin zostało zaprezentowane raptem kilka godzin po tweecie Trumpa o tym, że jest niezadowolony z wysokich ceł na samochody. Trudno wyrokować, czy to złamanie twardego stanowiska do tej pory chińskiego prezydenta i w efekcie zmniejszenie się ryzyka wojny handlowej niemal do zera. Kluczowa będzie teraz reakcja Trumpa czy będzie on w swoim stylu ogłaszał sukces. Trzeba przyznać, że Xi Jinping pokazuje się jako wyborny taktyk w tym momencie wytrącił karty prezydentowi USA z rąk. Do czasu reakcji Trumpa optymizm na rynkach powinien trwać. Szczególnie, że danych dzisiaj jak na lekarstwo.

Dolar osłabia się do głównych walut

Od wczoraj wraz poprawą sentymentu na rynkach tanieje dolar. EUR/USD bardzo szybko wspiął się w okolice 1,24. EUR/CHF przebił dzisiaj 1,18.

Jutro ważniejsze dane

Dzisiaj tak naprawdę jedynie odczyt inflacji producenckiej w USA. Ale może to być przedsmak przed jutrzejszymi danymi o cenach dóbr konsumenckich CPI. Dodatkowo jutro poznamy tzw minutki Fed z ostatniego posiedzenia.

Złotówka mocna przed RPP

Patrząc pod kątem złotego to ważne będzie posiedzenie RPP. Rozpoczęło się ono dzisiaj ale decyzje i komentarz Rady poznamy dopiero jutro. Rynki oczekują gołębiego komunikatu co mogłoby osłabić złotówkę. Póki co jednak wraz ze wzrostem apetytu na ryzyko krajowa waluta radzi sobie bardzo dobrze. Złoty umacnia się do wszystkich głównych walut.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty kapituluje?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Wciśnięta pauza
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Szlachetne gwiazdy
Krzysztof Adamczak