Strona główna > Komentarze walutowe > Prezes Fed o cierpliwości i mocnych fundamentach gospodarki USA

Prezes Fed o cierpliwości i mocnych fundamentach gospodarki USA

27 lut 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Powell w ogniu pytań

Wczorajszy i dzisiejszy dzień odbywa się pod dyktando wystąpień prezesa Fed kolejno w Senacie i Izbie Reprezentantów. Przed Komisją Bankową Senatu USA żadne spektakularne słowa jednak nie padły ze strony Powella. Przesłuchanie te zazwyczaj powodowały większą zmienność na rynkach gdyż seria pytań prowokowała niejako do powiedzenia więcej niż było wiadomo choćby po konferencjach po posiedzeniach Fed.

Spokojne podejście do polityki pieniężnej

Tym razem jednak tak nie było, a Powell do bólu powtarzał słowo o zachowaniu cierpliwości w dalszych działaniach amerykańskich władz monetarnych. Tym samym zastosował majstersztyk słowny, gdyż zostawił sobie furtkę do ewentualnych podwyżek stóp. Wskazał oczywiście na mocny rynek pracy i rosnącą presję na podwyżkę wynagrodzeń. To oczywiście argumenty za podwyżką, ale wydaje się, że głównym tematem na, który prezes Fed będzie zwracał uwagę będzie poprawa wzrostu gospodarczego na świecie.

Wzrosty EUR/USD i GBP/USD ponad lokalne opory

Może to oznaczać, że przynajmniej do czerwca a nawet i do końca 2019 faktycznie podwyżek stóp nie będzie. Teoretycznie więc nic wielkiego się nie dowiedzieliśmy a i tak dolar stracił na szerokim rynku. Szczególnie dotkliwe straty odnotował do funta gdzie kurs skoczył ponad 1,33.

Dalej niepewność a funt rośnie w siłę

Na funcie nadal obserwujemy mało zrozumiały entuzjazm. Dzisiaj poznaliśmy plan w sprawie brexitu. 12 marca dojdzie do kolejnego głosowania w sprawie akceptacji porozumienia z UE w Izbie Gmin. Wydaje się jednak to formalność i znów zostanie odrzucone. Jeśli tak się stanie a to niemal pewne to kolejne dnia dojdzie do głosowania i do wyboru będą opcję krótkiego odroczenia terminu brexitu lub wyjście z UE bez umowy. To oznacza, że z dużą dozą prawdopodobieństwa przejdzie odroczenie terminu. I na tym właśnie opiera się umocnienie funta. Tylko patrząc na to jaki bałagan panuje w Wielkiej Brytanii pod względem politycznym może się okazać, że do chaotycznego brexitu i tak dojdzie tylko po prostu później.

Poza Powellem jeszcze ważne spotkanie Trumpa z Kimem

Dzisiaj w kalendarzu poza wspomnianym już kolejnym przesłuchaniem Powella tym razem w Komisji w Izbie Reprezentantów również warto zwrócić uwagę na spotkanie Trumpa z liderem Korei Północnej w nadziei na dalsze kroki w denuklearyzacji. Ponadto warto zwrócić uwagę na coraz bardziej znaczący kraj wschodzący a więc Indie. Powoli zaostrza się tam konflikt toczony od lat z Pakistanem. Eskalacja może być odczuwalna dla innych walut krajów EM.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Niemcy przeczą prawom logiki
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odpalamy sanie
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacja zaskakuje, złoty nie reaguje
Adam Fuchs