pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Presja na wyprzedaż funta przybiera na sile

Presja na wyprzedaż funta przybiera na sile

17 lip 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Dolar mocny w tym tygodniu

Ten tydzień przebiega pod znakiem umocnienia dolara. Zielony otrzymał wsparcie w postaci twardych danych makro. Wtorkowe publikacje na temat sprzedaży detalicznej bardzo okazale, dynamika wyniosła 0,4% przy oczekiwaniach na poziomie 0,1%.

Konsumpcja ma się dobrze

Kolejne publikacje więc pokazują jasno, że gospodarka amerykańska ma się dobrze wspierana solidnym popytem konsumenckim, nie zapominając o stabilnym rynku pracy. Nieco w innym świetle stawiają sprawę członkowie Fed. Kolejne ich wypowiedzi sugerują pogorszenie perspektyw gospodarczych (choć nie wiadomo dlaczego) i skłonność obniżki stóp w USA. 

Luzować politykę już teraz

Wczoraj Powell w Paryżu stwierdził, że koniunktura na świecie jest słabsza i należy pomyśleć o luzowaniu polityki pieniężnej. Z kolei inni członkowie Fed Evans i Kaplan widzą potrzebę cięcia stóp odpowiednio o dwa ruchy o 25 pkt bazowych i jedno cięcie o 25 pkt żeby inflacja powróciła do celu. Rynki niespecjalnie przejęły się tymi słowami a wyceniały lepsze po raz kolejny dane makro. EUR/USD testował wsparcie w postaci 1,1200 ale póki co nie udało się go sforsować a kurs odbił w górę o około 20 pipsów. 

Zakotwiczeni na 1,12

Niemniej jednak nie widać też argumentów za zwyżką euro. Potrzebna poprawa sytuacji gospodarczej a tej jak pokazał wczorajszy indeks ZEW absolutnie nie widać. Stąd tkwimy w zawieszeniu na głównej parze walutowej świata a kotwica wylądowała na poziomie 1,12. Z jednej strony inwestorzy boją się kupować dolara skoro Fed ma zamiar powrócić do luźnej polityki z drugiej trudno kupować wspólną walutę jeśli gospodarka nie odbija po wielu zabiegach EBC. 

Jest źle może być jeszcze gorzej

Miano najgorszej waluty jednak od niemal początku lipca nosi funt brytyjski i można powiedzieć więcej, że konkurencji nie widać. Dzisiaj kurs GBP/USD zanurkował na ponad dwuletnie minima. Jest to “zasługa” dalszego zamieszania w sprawie brexitu. Przez moment wydawało się, że rezygnacja May ze stanowiska wpłynie na postęp w negocjacjach. Ale póki co Brytyjczycy okopali się w swojej polityce. Kolejnym premierem ma zostać Johnson ale jego gotowość do tzw twardego brexitu sieje zamęt w notowaniach funta. 

Johnson wcale nie gwarantuje dogadania się 

Funt od początku lipca stracił do dolara ponad 2% a do euro blisko 1,5%. Skala przeceny więc spora ale wcale może to nie być koniec. Szczególnie, że powoli widać osłabianie się danych makro wczoraj dane z rynku pracy wskazały na rosnącą liczbę bezrobotnych, dzisiaj z kolei dane o inflacji wskazały, że stoi ona w miejscu. Jest więc groźba recesji w Wielkiej Brytanii.  Do tego wszystkiego kruche są już fundamenty do trzymania funta na obecnych poziomach skoro realny stanie się brexit no deal bo trudno na ten moment wyobrazić sobie by Wyspiarze dogadali się nagle z UE a ponoć poza terminem 31 październik 2019 nic już nie ma i jak twierdzi Johnson dalszego odraczania nie będzie. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Upadek PLN
Adam Fuchs