pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Premier Wielkiej Brytanii nie byłby sobą jakby nie walczył

Premier Wielkiej Brytanii nie byłby sobą jakby nie walczył

09 wrz 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Niespodzianki być muszą

W Wielkiej Brytanii trwa nadal totalny chaos w temacie brexitu. Jeszcze w poprzednim tygodniu wydawało się, że Johnson poniósł sromotną klęskę, i w efekcie opcji no deal nie będzie a termin wyjścia zostanie przesunięty na koniec stycznia. Tylko to było by nudne i rozwiązanie bez niespodzianek więc przegrany premier postanowił zawalczyć.

Funt zyskuje mimo niepewności

Obecny premier chce zwrócić się do Brukseli by ta nie przedłużyła terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE by tym samym zmusić parlament by zaczęli działać i podjęli jakieś sensowne kroki. I pewnie zyska poparcie wśród niektórych krajów UE, które są już zdenerwowane tym faktem przeciągania w nieskończoność tematu brexitu. Niektórzy nawet uważają, że kolejny czas i rozmowy są bez sensu bo i tak finalnie Brytyjczycy nie wyjdą z UE. Sytuacja jest więc znów mocno skomplikowana i przewidzieć co się wydarzy jest naprawdę trudno. Mimo wszystko jednak nie wiedzieć czemu funt zyskuje. Fakt lekkie wsparcie dostał w postaci danych makro gdzie pozytywnie zaskoczyła produkcja przemysłowa i wzrost PKB. 

EBC kluczowy dla rynków w tym tygodniu

Wydarzeniem tygodnia powinno być jednak EBC. Inwestorzy dość mocno wierzą w mocno gołębie decyzje i tym samym poluzowanie polityki pieniężnej. Zaczynając od cięcia stóp procentowych po uruchomienie nowego programu skupu aktywów. Tylko jak to w świecie finansów bywa oczekiwania to jedno a konkretne decyzje drugie. Wydaje się, że inwestorzy mocno mogą się rozczarować. 

Draghi może zaskoczyć kolejny raz tym razem nie robiąc nic

Nie wydaje się by Draghi na koniec kadencji postanowił wznowić QE. Do tego sektor bankowy mocno apeluje o nie obniżanie stóp by zachować odpowiedni poziom zyskowności. Może się więc okazać, że prezes nie wykona żadnego ruchu zostawiając pełną pulę kart nowej szefowej Lagard. Argument za taką decyzją? Wystarczy wspomnieć o sektorze usługowym, która trzyma się mocno. Do tego EBC zyskałby czas by zobaczyć co zrobi Fed. 

Spokojny początek tygodnia

W związku z tym, że EBC dopiero w czwartek zmienność na rynkach jest dość ograniczona. Widać to również na parach złotówkowych gdzie zmiany są kosmetyczne. Nie wpłynęły na złotego kolejne prezentowane programy wyborcze przez partie startujące w wyborach w Polsce. Szczególnie plany partii rządzącej budzą spore obawy ekonomistów, i o zmniejszaniu deficytu budżetowego nie można raczej mówić. Póki co jednak tematy jak na rynek walutowy odległe więc nie zostają zdyskontowane. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Rysy na pozytywnym spojrzeniu na złotego
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny