pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Premier May osłabia funta. Złotówka kiepsko zaczyna tydzień.

Premier May osłabia funta. Złotówka kiepsko zaczyna tydzień.

09 sty 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Sentix i stopa bezrobocia

Dzisiejszy kalendarz makro nie zawiera wielu istotnych elementów. Z ciekawszych rzeczy poznaliśmy indeks Sentix, i stopę bezrobocia dla strefy euro. Odczyty jednak nie zaskoczyły więc reakcji na europejskiej walucie nie było.

Członkowie Fed w centrum uwagi

Przy braku danych inwestorzy wracają do tego co się działo wcześniej. Analizując więc piątkowe dane z USA i tamtejszego rynku pracy. Szczególnie, że były to dobre dane i umocniły nieco dolara. Najważniejszy był wzrost wynagrodzeń do poziomu 2,9% r/r. Wyższe pensje to oczywiście argument za wyższymi stopami procentowymi. Warto dzisiaj zwrócić uwagę na szereg wypowiedzi szefów FED z poszczególnych miast. O 15 Eric Rosengren, o 18.40 Dennis Lockhart, o 19 Charles Evans.

Ciekawe wypowiedzi członków Fed

Szczególnie, że wcześniejsze komentarze innych członków Fed były dość ciekawe. Choćby John Williams stwierdził, że aktualnie gospodarce USA stymulacja fiskalna nie jest potrzebna. Robert Kaplan popiera zacieśnianie o 75 pkt w 2017 roku. Każde wypowiedzi członków potwierdzające scenariusz bazowy Fed pozwolą dolarowi odrobić stratę z zeszłego tygodnia.

GBP/USD poniżej 1,2150

Początek tygodnia to przede wszystkim widoczna słabość funta brytyjskiego. Para GBP/USD zjechała nawet poniżej 1,2150. Niby nic nowego premier May nie powiedziała. Od miesięcy wiemy, że dostęp do unijnego rynku nie będzie tak ważny jak kontrola napływu imigrantów. Widocznie jednak przypomniało to inwestorom, że twardy brexit jest wciąż możliwy. Niezbyt dobre informacje napłynęły również ze strony szefowej Szkockiej Partii Narodowej. Zasugerowała ona rozpisanie nowego referendum w sprawie niepodległości swojego kraju.

Czynniki wewnętrzne hamują dalsze wzrosty

Krajowa waluta od początku handlu traci dzisiaj na wartości. Porównując inne waluty krajów wschodzących, które zachowują się stabilnie widać, że chodzi w tym wypadku o czynniki wewnętrzne. A takowe są i to niesprzyjające. Chodzi o decyzje odnośnie ratingu dla Polski i to dwóch agencji. W przeszłości wywoływały one spore emocje stąd inwestorzy postanowili wycofać się z krajowych aktywów.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak