pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Premier May igra z ogniem

Premier May igra z ogniem

24 wrz 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Niemrawy handel w poniedziałek

Tydzień rozpoczyna się dość anemicznie. Inwestorzy spokojnie zareagowali na nową odsłonę wojny handlowej między USA a Chinami. Decyzją Trumpa, nowe taryfy na towary objęły kwotę 200 mld USD. Jak można było się spodziewać, chińska strona odpowiedziała kontratakiem i wprowadziła cła na produkty z USA o wartości 60 mld USD. I na ten moment na tym się skończyło. Wszystkie oczy inwestorów zwrócone są jednak na Wyspy Brytyjskie, gdzie trwają zawirowania związane z Brexitem.

Nowe cła tylko straszakiem

Amerykańska administracja w przypadku odwetu Chin zapowiadała automatyczny nowy pakiet ceł niemal na cały pozostały import z Państwa Środka, ale póki co wygląda na to, że była to tylko groźba. Zadziwiający był jednak spokój inwestorów. Podbicie wartości aktywów uznawanych za bezpieczne, czyli jen japoński czy frank szwajcarski było tylko chwilowe. Wydaje się więc, że inwestorzy przyzwyczaili się do tarć na linii USA i Chiny i tylko pogorszenie parametrów makroekonomicznych mogłoby wpłynąć na lekką panikę inwestorów.

Funt znów zły i niedobry

Przegranym końcówki ubiegłego tygodnia jest bez wątpienia funt brytyjski. Premier May na spotkaniu w Salzburgu została sprowadzona na ziemię przez unijnych przedstawicieli. Pokazali oni jak twardo będą stali przy swoim i nie zgodzą się na żadne ustępstwa w kwestii dostępu do wspólnego rynku czy granicy z Irlandią. Szefowa brytyjskiego rządu musiał odczuć mocno silny opór UE, gdyż po spotkaniu w Austrii zwołała nieplanowaną konferencję. I trzeba powiedzieć jasno, że mocno podgrzała atmosferę mówiąc, że brak porozumienia z Unią jest lepszy niż złe porozumienie. Wyraźnie zachwiało to  kursem funta. W piątek stracił on ponad 1% do euro i 1,5% do dolara. Dzisiaj te spadki są kontynuowane.

May może stracić stanowisko

Pojawiło się wiele spekulacji na rynkach działających na niekorzyść funta. Porażka w Salzburgu może kosztować premier May nawet stanowisko i w konsekwencji zwiększać ryzyko przedterminowych wyborów. Dodatkowe zamieszanie w wewnętrznej polityce w kontekście Brexitu na pewno nie pomoże.

Traci również euro

Zamieszanie związane z Wielką Brytanią wpłynęło niekorzystnie na wspólną walutę. Trend wzrostowy na EUR/USD mocno wyhamował i kurs szybko zawrócił z okolic 1,18 na poziom 1,1730. Wydarzenia w Europie źle wpływają na polską walutę. Kurs EUR/PLN szybko wzrósł do okolic 4,30. Dzisiaj złoty traci kolejnego grosza. Mocniejszy do złotówki jest także frank szwajcarski, który znalazł się znacznie powyżej 3,80. Szwajcarska waluta w momentach zawirowań w Europie jest traktowana jak bezpieczna przystań. Krajowa waluta umacnia się jedynie do słabnącej waluty brytyjskiej, kurs GBP/PLN oscyluje w okolicy 4,80.

Dzisiaj bez fajerwerków

Dzisiejszy kalendarz makro jest niemal pusty. Poznaliśmy jedynie wskaźnik Ifo z Niemiec. Jego wartość była wyższa od prognoz. Lepsze nastroje u naszych zachodnich sąsiadów pozwoliły znów wzmocnić się wspólnej walucie. O 15.00 głos zabierze Mario Draghi, ale nie ma się co tutaj spodziewać większych zaskoczeń.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD tendencja spadkowa trwa, w tle RPP
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Korekta na „edku” stała się faktem
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Dolar kontruje, osłabiając złotego
Adam Fuchs