Powrót inwestorów do rynków wschodzących

12 paź 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Ostatnie dni na rynkach walutowych były bardzo dobre dla polskiej waluty. Złoty zyskiwał na bazie wzrostu apetytu na ryzyko wśród inwestorów. Związane jest to z amerykańskim bankiem centralnym, który prawdopodobnie opóźni podwyżkę stóp procentowych, biorąc pod uwagę ostatnie zapiski z ostatniego posiedzenia. Efektem tego było nabywanie przez inwestorów aktywów związanych z rynkami wschodzącymi, które w ostatnim czasie zostały sporo przecenione.

Na silniejsze umocnienie raczej nie ma co liczyć, i ta sytuacja będzie miała miejsce, aż nie poznamy wyników wyborów w Polsce. Scenariuszy wyborczych jest na tą chwilę dość sporo. A do tego spełnienie wszystkich obietnic może źle się odbić na kondycji polskiego budżetu. Dla tego inwestorzy będą spoglądać na polską walutą raczej z małą niepewnością.

Na szerokim rynku obserwujemy stabilizację na głównej parze walutowej świata. Rynki zachowują spory sceptycyzm co do możliwości podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku. W kolejnych dniach waluta amerykańska powinna być bardzo wrażliwa na publikowane dane. Ale wydaje się, że jeżeli nie będą one pozytywnie zaskakiwać to podwyżka stóp będzie się co raz bardziej oddalać a co za tym idzie dolar powinien tracić do głównych walut.

Bardzo pozytywne informacje napłynęły dzisiaj z Chin. Inwestorzy oczekują dodatkowego impulsu stymulacyjnego ze strony rządu i Ludowego Banku Chin, w efekcie indeks w Szanghaju wzrósł do najwyższego poziomu od 7 tygodni. W przypadku dalszych słabszych odczytów z gospodarki oczekuje się, że bank centralny po raz kolejny obniży stopy procentowe i stopę rezerw obowiązkowych banków. Władze centralne w Państwie Środka mają spore możliwości oddziaływania na gospodarkę, dlatego obawy o poważne spowolnienie w Chinach są trochę nad wyraz. Podjęte działania przez bank centralny powinny być już widoczne na rynkach w IV kwartale.
Poniedziałek nie obfituje w żadne publikacje makroekonomiczne, a dodatkowo inwestorzy z USA mają dzisiaj święto. Uwagę inwestorów powinny jedynie przyciągać wystąpienia członków Fed: D. Lockharta, Ch. Evansa i L. Brainarda.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy to już koniec?

06 paź 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Pivot odmieniany przez przypadki

05 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Powiew optymizmu

04 paź 2022

Krzysztof Adamczak