pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Powell musi wiele wyjaśnić

Powell musi wiele wyjaśnić

30 paź 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Fed w centrum uwagi

Wydarzeniem tego tygodnia jest bez wątpienia dzisiejsze posiedzenie Fed. Sama decyzja odnośnie parametrów polityki monetarnej jest też już praktycznie znana. Powinniśmy być świadkami trzeciej już obniżki stóp procentowych o 25 pkt bazowych w tym roku. 

94% szans na cięcie stóp o 25 pkt bazowych

Wszystko co najważniejsze dla rynków walutowych będzie się więc rozbijać o ton konferencji prezesa Powella po samej decyzji. Szef FOMC jak dotąd mocno unikał stwierdzenia, że kolejne obniżki są cyklem a raczej dostosowaniem w prowadzonej polityce. Jednak kolejny trzeci ruch będzie już trudno wytłumaczyć w ten sam sposób. Trudno wyrokować w którą stronę podąży ton prezesa. Rynki nie spodziewają się słów o końcu dostosowywania, które mogłoby zostać odebrane jako jastrzębi ton. Wydaje się, że usłyszymy słowa o gotowości do interwencji w przypadku pogorszenia otoczenia i słabszych danych makro. 

Czy obniżka jest potrzebna

Trzeba jednak sobie zadać pytanie czy kolejny ruch ze strony Fed jest konieczny. Sytuacja w gospodarce jest na tyle dobra, że wypadałoby poczekać na rozwój sytuacji. Sygnały spowolnienia były podyktowane eskalacją konfliktu handlowego między USA a Chinami. W ostatnich dniach strony nieco zbliżyły się w negocjacjach więc może się okazać, że obawy są niewskazane. Do tego należy wspomnieć o bardzo dobrym rynku pracy gdzie bezrobocie jest najniższe od 50 lat. A jeśli jeszcze ktoś ma wątpliwości, że w takiej sytuacji gospodarczej nie wypada obniżać stóp wystarczy spojrzeć na dzisiejsze dane PKB. Wynik 1,9% mocno zaskoczył analityków i okazał się dużo wyższy od prognozy na poziomie 1,6%. 

Utrata wiarygodności 

Tylko pamiętajmy w jakim trudnym otoczeniu przyszło działać amerykańskim decydentom. Z jednej strony olbrzymia presja otoczenia na luzowanie gospodarki a z drugiej osoba Trumpa, która niemal codziennie krytykuje Fed. Stąd Powell nieco zatracił w ostatnich tygodniach wiarygodność. A jeśli na dzisiejszej konferencji dalej uparcie będzie mówił o dostosowaniu to jeszcze pogłębi ten stan. 

QE czy jednak nie

Z pewnością na konferencji nie zabraknie pytań o ostatnich działaniach w bilansie Fed i operacjach skupu bonów skarbowych. Póki co Powell mocno uciekał od tego tematu sugerując, że absolutnie to nie nowe QE. Jeśli jednak w wyjaśnianiu wskaże na cechy świadczące o nowej ekspansji monetarnej to rynki mogą odebrać to jako gołębie stwierdzenie i dolar może stracić. Zresztą w ostatnich dniach właśnie w związku z tymi operacjami i zwiększeniem płynności banków przez Fed zielony był w defensywie. Decyzje poznamy o 19.00 a 30 minut później odbędzie się konferencja prezesa. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak