Powell musi wiele wyjaśnić

30 paź 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Fed w centrum uwagi

Wydarzeniem tego tygodnia jest bez wątpienia dzisiejsze posiedzenie Fed. Sama decyzja odnośnie parametrów polityki monetarnej jest też już praktycznie znana. Powinniśmy być świadkami trzeciej już obniżki stóp procentowych o 25 pkt bazowych w tym roku.

94% szans na cięcie stóp o 25 pkt bazowych

Wszystko co najważniejsze dla rynków walutowych będzie się więc rozbijać o ton konferencji prezesa Powella po samej decyzji. Szef FOMC jak dotąd mocno unikał stwierdzenia, że kolejne obniżki są cyklem a raczej dostosowaniem w prowadzonej polityce. Jednak kolejny trzeci ruch będzie już trudno wytłumaczyć w ten sam sposób. Trudno wyrokować w którą stronę podąży ton prezesa. Rynki nie spodziewają się słów o końcu dostosowywania, które mogłoby zostać odebrane jako jastrzębi ton. Wydaje się, że usłyszymy słowa o gotowości do interwencji w przypadku pogorszenia otoczenia i słabszych danych makro.

Czy obniżka jest potrzebna

Trzeba jednak sobie zadać pytanie czy kolejny ruch ze strony Fed jest konieczny. Sytuacja w gospodarce jest na tyle dobra, że wypadałoby poczekać na rozwój sytuacji. Sygnały spowolnienia były podyktowane eskalacją konfliktu handlowego między USA a Chinami. W ostatnich dniach strony nieco zbliżyły się w negocjacjach więc może się okazać, że obawy są niewskazane. Do tego należy wspomnieć o bardzo dobrym rynku pracy gdzie bezrobocie jest najniższe od 50 lat. A jeśli jeszcze ktoś ma wątpliwości, że w takiej sytuacji gospodarczej nie wypada obniżać stóp wystarczy spojrzeć na dzisiejsze dane PKB. Wynik 1,9% mocno zaskoczył analityków i okazał się dużo wyższy od prognozy na poziomie 1,6%.

Utrata wiarygodności

Tylko pamiętajmy w jakim trudnym otoczeniu przyszło działać amerykańskim decydentom. Z jednej strony olbrzymia presja otoczenia na luzowanie gospodarki a z drugiej osoba Trumpa, która niemal codziennie krytykuje Fed. Stąd Powell nieco zatracił w ostatnich tygodniach wiarygodność. A jeśli na dzisiejszej konferencji dalej uparcie będzie mówił o dostosowaniu to jeszcze pogłębi ten stan.

QE czy jednak nie

Z pewnością na konferencji nie zabraknie pytań o ostatnich działaniach w bilansie Fed i operacjach skupu bonów skarbowych. Póki co Powell mocno uciekał od tego tematu sugerując, że absolutnie to nie nowe QE. Jeśli jednak w wyjaśnianiu wskaże na cechy świadczące o nowej ekspansji monetarnej to rynki mogą odebrać to jako gołębie stwierdzenie i dolar może stracić. Zresztą w ostatnich dniach właśnie w związku z tymi operacjami i zwiększeniem płynności banków przez Fed zielony był w defensywie. Decyzje poznamy o 19.00 a 30 minut później odbędzie się konferencja prezesa.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy to już koniec?

06 paź 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Pivot odmieniany przez przypadki

05 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Powiew optymizmu

04 paź 2022

Krzysztof Adamczak