pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Poprawa nastrojów w polskiej gospodarce

Poprawa nastrojów w polskiej gospodarce

21 mar 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

    Zyski na chińskich parkietach. Kilka danych z europejskiej gospodarki. Informacje z rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Notowania złotówki.

    Chińskie parkiety rozpoczynają tydzień od wzrostów. Podczas postoju w handlu na japońskiej giełdzie, spowodowanego Świętem Równonocy Wiosennej, główne chińskie indeksy kończą sesję na ponad 2% plusie. Główny chiński indeks Shanghai Composite zyskał 2,15%.

    Dzisiejsza kartka z kalendarza makroekonomicznego na tle zeszłotygodniowych wydarzeń wygląda skromnie. Warto jednak zwrócić uwagę na bilans płatniczy w Strefie Euro. Saldo rachunku bieżącego wynosi 25,4 mld euro, czyli o 3,2 mld mniej niż poprzednio.

    O godzinie 12:00 poznaliśmy odczyt wskaźnika zamówień w Wielkiej Brytanii. Raport stworzony przez Konfederację Brytyjskiego Przemysłu ma obrazować kierunek zmian poziomu zamówień i powstaje na podstawie comiesięcznych ankiet. Obecnie wskaźnik ten wynosi -14 punktów i jest o 1 punkt gorszy od zakładanego wyniku. Pokazuje nam to, że nastroje w brytyjskim przemyśle nie są pozytywne. Z całą pewnością potęgowane jest to wizją Brexitu. Po takim odczycie funt nie przestaje tracić na wartości.

    Godzina 14:00 to informacje dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce, podawane przez Główny Urząd Statystyczny. Poprawiły się nastroje w sektorze przemysłowym, budownictwie oraz handlu detalicznym. Wzrost o 3,5 punktu w stosunku do poprzedniego miesiąca zanotowaliśmy w handlu detalicznym. W budownictwie pomimo nadal negatywnego nastawienia zanotowano wzrost wskaźnika z -9,1 do -6,9 punktu. W przemyśle nastąpił wzrost o 1,9 punktu do poziomu 4,9. Pozytywne dane z polskiej koniunktury nie wpłynęły jednak na notowania naszej waluty.

    Po południu dotrą do nas pierwsze dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Dzisiejszy odczyt zaprezentuje liczbę sprzedanych domów na rynku wtórnym. Prognozowany wynik to 5,4 mln. Kolejną porcję wiadomości z tego sektora w Stanach Zjednoczonych poznamy jutro oraz w środę.

    W dniu dzisiejszym na większości notowań złotówki w stosunku do głównych walut widzimy poziomy z poprzedniego zamknięcia. Euro kosztuje 4,25 zł. Za dolara zapłacimy 3,77 zł, a cena franka szwajcarskiego wynosi 3,89 zł. Jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić w ostatnich tygodniach, w dalszym ciągu spada cena funta. Koszt zakupu brytyjskiej waluty wynosi 5,43 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Niebieski ekran śmierci
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EBC czeka na wrzesień
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Huk tłuczonej giełdy
Krzysztof Adamczak