Poprawa nastrojów w polskiej gospodarce

21 mar 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Zyski na chińskich parkietach. Kilka danych z europejskiej gospodarki. Informacje z rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Notowania złotówki.

Chińskie parkiety rozpoczynają tydzień od wzrostów. Podczas postoju w handlu na japońskiej giełdzie, spowodowanego Świętem Równonocy Wiosennej, główne chińskie indeksy kończą sesję na ponad 2% plusie. Główny chiński indeks Shanghai Composite zyskał 2,15%.

Dzisiejsza kartka z kalendarza makroekonomicznego na tle zeszłotygodniowych wydarzeń wygląda skromnie. Warto jednak zwrócić uwagę na bilans płatniczy w Strefie Euro. Saldo rachunku bieżącego wynosi 25,4 mld euro, czyli o 3,2 mld mniej niż poprzednio.

O godzinie 12:00 poznaliśmy odczyt wskaźnika zamówień w Wielkiej Brytanii. Raport stworzony przez Konfederację Brytyjskiego Przemysłu ma obrazować kierunek zmian poziomu zamówień i powstaje na podstawie comiesięcznych ankiet. Obecnie wskaźnik ten wynosi -14 punktów i jest o 1 punkt gorszy od zakładanego wyniku. Pokazuje nam to, że nastroje w brytyjskim przemyśle nie są pozytywne. Z całą pewnością potęgowane jest to wizją Brexitu. Po takim odczycie funt nie przestaje tracić na wartości.

Godzina 14:00 to informacje dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce, podawane przez Główny Urząd Statystyczny. Poprawiły się nastroje w sektorze przemysłowym, budownictwie oraz handlu detalicznym. Wzrost o 3,5 punktu w stosunku do poprzedniego miesiąca zanotowaliśmy w handlu detalicznym. W budownictwie pomimo nadal negatywnego nastawienia zanotowano wzrost wskaźnika z -9,1 do -6,9 punktu. W przemyśle nastąpił wzrost o 1,9 punktu do poziomu 4,9. Pozytywne dane z polskiej koniunktury nie wpłynęły jednak na notowania naszej waluty.

Po południu dotrą do nas pierwsze dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Dzisiejszy odczyt zaprezentuje liczbę sprzedanych domów na rynku wtórnym. Prognozowany wynik to 5,4 mln. Kolejną porcję wiadomości z tego sektora w Stanach Zjednoczonych poznamy jutro oraz w środę.

W dniu dzisiejszym na większości notowań złotówki w stosunku do głównych walut widzimy poziomy z poprzedniego zamknięcia. Euro kosztuje 4,25 zł. Za dolara zapłacimy 3,77 zł, a cena franka szwajcarskiego wynosi 3,89 zł. Jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić w ostatnich tygodniach, w dalszym ciągu spada cena funta. Koszt zakupu brytyjskiej waluty wynosi 5,43 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy usłyszymy zapowiedź obniżki stóp?

07 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

RPP nie zmienia wysokości stóp procentowych

06 cze 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Mocny początek czerwca w wykonaniu złotego

05 cze 2023

Dawid Górny