Poniedziałkowy spokój

25 lip 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Piątkowe odczyty indeksów PMI. Kilka danych z Europy. Notowania złotówki.

Piątek upłynął pod znakiem odczytów indeksów PMI na w Europie i na świecie. W Strefie Euro wskaźnik dla przemysłu był o o 0,6 pkt niższy od oczekiwanej wartości i wyniósł 51,9 pkt. Z kolei PMI dla usług było o 0,7pkt wyższe od prognozowanej wartości. Pozytywnie zaskoczył również wynik indeksu PMI dla przemysłu w Stanach Zjednoczonych. Poziom odczytu to 52,9 pkt, czyli o 1,3 pkt więcej niż przewidywano.

Poniedziałkowa karta z kalendarza makroekonomicznego jest zdecydowanie uboższa w odczyty od piątkowej. O godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny ogłosił stopę bezrobocia w Polsce. Wynosi ona 8,8% i jest o 10 punktów bazowych wyższa od oczekiwań, jednakże pozostaje niższa od poprzedniego odczytu. W tym samym czasie opublikowany został indeks instytutu Ifo. Był on o 0,8 pkt powyżej prognozowanej wartości 107,5 pkt.

Dwie godziny później miał miejsce ostatni odczyt makroekonomiczny dzisiejszego dnia. W Wielkiej Brytanii przedstawiony został wskaźnik zamówień według CBI. Jego wynik, -4 pkt,  pozytywnie zaskoczył analityków.

W dniu dzisiejszym notowania polskiej złotówki są bardzo stabilne. Jedynie frank szwajcarski podrożał o symboliczny grosz i kosztuje aktualnie 4,02 zł. Funt oraz dolar straciły do złotówki po groszu. Za brytyjską walutę zapłacimy dziś 5,20 zł, a za dolara 3,96 zł. Od poprzedniego zamknięcia nie zmieniła się cena euro, które kosztuje 4,35 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak