pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Poniedziałek z odczytami PMI

Poniedziałek z odczytami PMI

23 maj 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

   Bilans handlowy w Japonii. Publikacje PMI w Europie. Słaby początek tygodnia dla naszej waluty.

    W nocy został ogłoszony bilans handlowy Kraju Kwitnącej Wiśni. Okazał się on prawie dwukrotnie większy od oczekiwań rynkowych. Gorzej natomiast wypadła dynamika importu oraz eksportu. W ujęciu rocznym eksport w Japonii wynosi -10,1%, a import -23,3%. Po tych danych japońska waluta zaczęła nieznacznie umacniać się w stosunku do dolara.

    W Europie poznaliśmy dzisiaj odczyty indeksu PMI dla przemysłu oraz usług. Praktycznie wszystkie okazały się powyżej 50 punktów, co świadczy o dobrej kondycji gospodarek. Jedynie francuski indeks PMI dla przemysłu wyniósł 48,3pkt. Odczyt PMI dla usług we Francji osiągnął poziom o 1,3 pkt wyższy od prognozowanego.

    Pół godziny po publikacjach we Francji poznaliśmy dane z Niemiec. Indeks PMI dla usług u naszych zachodnich sąsiadów wyniósł 55,2 pkt, a dla przemysłu 52,4 pkt. Oba okazały się lepsze od prognoz.

     O godzinie 10:00 podane zostały odczyty tych indeksów dla Strefy Euro. Pomimo tego, że pokonały one granicę 50 punktów, to okazały się nieznacznie niższe od oczekiwań analityków. Nie wpłynęły, te wyniki jednak na notowania głównej pary walutowej.

     Dzisiejszego poniedziałku nie zaliczą do najszczęśliwszych osoby posiadające zobowiązania w obcej walucie. Euro podrożało dziś o 3 grosze do poziomu 4,44 zł. Tyle samo podrożały również pozostałe główne waluty. Aktualnie cena funta wynosi 5,73 zł. koszt zakupu dolara to 3,96 zł. Frank szwajcarski obecnie kosztuje 3,99 zł, choć przez chwilę pokonał poziom 4,00 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Huk tłuczonej giełdy
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Sztuka interpretacji
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Szary nosorożec
Krzysztof Adamczak